Miesiąc: Wrzesień 2018

REZONANS MAGNETYCZNY

Badanie nazywane jest również: MRI, MR, TOMOGRAFIA REZONANSU MAGNETYCZNEGO
Nazwa zwyczajowa: Rezonans

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
Badanie to polega na umieszczeniu pacjenta w komorze aparatu, w stałym polu magnetycznym o wysokiej energii. Powoduje to, że linie pola magnetycznego jąder atomów - w organizmie człowieka - ustawiają się równolegle do kierunku wytworzonego pola magnetycznego. Dodatkowo sam aparat emituje fale radiowe, które docierając do pacjenta i jego poszczególnych tkanek wzbudzają w nich powstanie podobnych fal radiowych (to zjawisko nazywa się rezonansem), które z kolei zwrotnie są odbierane przez aparat. W praktyce jako "rezonator" wykorzystuje się jądro atomu wodoru. Liczba jąder wodoru w poszczególnych tkankach jest różna, co między innymi umożliwia powstawanie obrazu. Komputer dokonując skomplikowanych obliczeń, na ekranie przedstawia uzyskane dane w formie obrazów struktur anatomicznych. Komputer na żądanie operatora może dokonać też obliczeń w taki sposób, aby przedstawić obraz anatomiczny w dowolnie wybranej płaszczyźnie. Obrazy badanych struktur u poszczególnych pacjentów zapamiętywane są w pamięci stałej komputera, tj. na dyskach optycznych. Obrazy te są także przez specjalną kamerę naświetlane na zwykłej folii rentgenowskiej.
Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne, gdyż w przeciwieństwie do innych badań radiologicznych nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, lecz nieszkodliwe dla organizmu pole magnetyczne i fale radiowe. Obecnie badanie za pomocą rezonansu magnetycznego należy do najdroższych badań w radiologii.

CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Badanie to umożliwia w sposób całkowicie nieinwazyjny ocenę struktur anatomicznych całego człowieka w dowolnej płaszczyźnie i także trójwymiarowo, a szczególnie dobrze ocenę ośrodkowego układu nerwowego (mózg i kanał kręgowy) i tkanek miękkich kończyn (tkanki podskórne, mięśnie i stawy). Obecnie jest to metoda pozwalająca w najlepszy sposób ocenić struktury anatomiczne oraz ewentualną patologię z dokładnością do kilku milimetrów. Badanie służy także nieinwazyjnej ocenie naczyń całego organizmu (tzw. angiografia rezonansu magnetycznego). W angiografii rezonansu magnetycznego przy pomocy aparatu do rezonansu magnetycznego i bez użycia środka kontrastowego (w sposób nieinwazyjny) można otrzymać obraz naczyń krwionośnych i ocenić ewentualne patologie (np. tętniaki, naczynia patologiczne, itp.). Uruchamiając odpowiedni program w komputerze można uzyskać obraz układu tętnic lub żył organizmu.
WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
Ze strony ośrodkowego układu nerwowego

Choroby demielinizacyjne (np. stwardnienie rozsiane).

Choroby otępienne (np. choroba Alzheimera).

Nowotwory mózgu trudne do oceny w innych badaniach.

Ocena struktur okolicy przysadki mózgowej, oczodołu, tylnego dołu mózgu.

Guzy kanału kręgowego.

Ocena anatomiczna struktur kanału kręgowego.

Zmiany popromienne w ośrodkowym układzie nerwowym.

Zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionej etiologii.

Inne.

Ze strony tkanek miękkich

Guzy tkanek miękkich.

Urazy tkanek miękkich (stawów, mięśni, więzadeł).

Inne.

Ze strony klatki piersiowej, śródpiersia i miednicy

Guzy serca.

Choroby dużych naczyń.

Guzy płuc naciekające ścianę klatki piersiowej.

Nowotwory narządów rodnych u kobiet i gruczołu krokowego (prostaty) u mężczyzn.

Inne.

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
Do badania należy zgłosić się na czczo (co najmniej 6 godzin wcześniej nie należy przyjmować pokarmów stałych). W przypadku badania jamy brzusznej wskazane jest wcześniejsze zastosowanie środków hamujących ruchy (perystaltykę) jelit (np. Buscopan). Małym dzieciom przed badaniem podaje się środki uspokajające. Wykonanie badania w znieczuleniu ogólnym jest możliwe jedynie wtedy gdy, gabinet wyposażony jest w specjalną aparaturę przystosowaną do pracy w polu magnetycznym.
Do pomieszczenia w którym znajduje się aparat, nie wolno wchodzić z żadnymi metalowymi przedmiotami (np. klucze, breloczki itp.), gdyż te mogą zostać przyciągnięte przez magnes i mogą spowodować uszkodzenie aparatu lub uraz pacjenta. Nie wolno także wchodzić do pomieszczenie z magnesem,, zegarkiem oraz z kartami magnetycznymi (karty bankomatowe, kredytowe itp.) gdyż te mogą ulec rozmagnesowaniu.
Wszelkie metalowe przedmioty znajdujące się w pobliżu badanej okolicy powodują powstanie dużych zaburzeń obrazu (np. w przypadku badania oczodołów należy zmyć makijaż, w którym znajdują się drobiny metali kolorowych).
Unika się wykonywania badania u osób z klaustrofobią, a także u osób z metalowymi zastawkami serca, wszczepionymi płytkami ortopedycznymi lub innymi metalowymi przedmiotami umieszczonymi wewnątrz ciała. Badania nie wykonuje się u osób mających wszczepiony rozrusznik serca oraz pooperacyjne metalowe klipsy na tętniakach w mózgowiu.
Wskazane jest podanie środka uspokajającego
BADANIA POPRZEDZAJĄCE
W niektórych przypadkach pacjent powinien być poddany wstępnej ocenie w innych prostszych i tańszych badaniach radiologicznych (np. tomografii komputerowej). Wyniki wszystkich poprzedzających badań dodatkowych powinny być dostarczone przed wykonaniem badania rezonansu magnetycznego.
OPIS BADANIA
Pacjent nie musi się rozbierać do badania i układany jest na ruchomym stole, na którym przesuwany jest do środka aparatu - tzw. gantry. Podczas trwania całego badania (średnio około 40 minut) pacjent nie może się ruszać, gdyż jakiekolwiek ruchy powodują niemożność prawidłowego odczytania obrazu. Trudność sprawiają badania małych dzieci, którym trudno jest leżeć nieruchomo przez cały czas badania. W niektórych sytuacjach do pełniejszej oceny wymagane jest podanie dożylnego środka cieniującego.
Wynik badania przekazywany jest w formie opisu, niekiedy z dołączonymi zdjęciami rentgenowskimi.

CZAS

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE
Przed badaniem

 • Klaustrofobia.
 • Skłonność do krwawień (skaza krwiotoczna)
 • w przypadku stosowania dożylnych środków kontrastowych.
 • Posiadanie rozrusznika serca, metalowych klipsów na tętniaku w mózgu, lub innych metalowych części w organizmie.
 • Rozpoznanie wcześniej alergii lub wystąpienie w przeszłości jakichkolwiek reakcji uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe.
 • Wyniki wszystkich poprzedzających badań.

W czasie badania
Podczas badania pacjent, pomimo zamknięcia w hermetycznym pomieszczeniu, ma ciągłą możliwość kontaktu z badającymi. W czasie badania pacjent powinien natychmiast zgłaszać:

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU

Brak powikłań. Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u chorych w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.

 

Kreatyna

Czym jest kreatyna?

Wszyscy, którzy systematycznie uczęszczają na siłownię czy też regularnie praktykują inny sport, z pewnością słyszeli tę nazwę. Kreatyna jest powszechnie znana pośród wielu odżywek, które są wspomagaczami dla osób uprawiających sport. Odkryta została ona w 1912 roku i od nieniniejszego momentu dużo osób stosuje kreatynę, żeby poprawić swoje rezultaty sportowe. Łącznie z odkryciem tej substancji zorientowano się również, iż ma ona zasadniczą rolę w metabolizmie, jaki następuje w mięśniach szkieletowych. Dlatego wiadomo, iż kreatyna jest bardzo znaczącym składnikiem, który podejmuje udział w kształtowaniu masy mięśniowej oraz budowaniu mięśni. Odkrycie poczyniono już na początku XIX wieku, niemniej jednak głośno poczęło o niej być wówczas około roku 1992, kiedy to została wprowadzona na rynek, jako suplement diety, szczególnie przeznaczony dla sportowców. Bardzo szybko zdobyła ona niebywałą sławę i renomę wśród osób systematycznie uprawiających wszelkie sporty, a przede wszystkim kulturystów, którzy rzeźbią swoją całą masę mięśniową.

Jak używać kreatyny?

Wszystko ma swoje należyte miejsce i czas, także kreatyna. Wszelkie suplementy diety i odżywki dla sportowców za każdym razem powinny być wykorzystywane z głową, dosłownie tak samo jak dawkowanie wysiłku fizycznego. Zawsze, absolutnie należy pamiętać, że mięśnie na odnowę wymagają 48 godzin, stąd wzmożony trening zalecany jest, co drugi dzień. Inaczej mięśnie są w wyższym stopniu narażone na uszkodzenia. Jeśli dana osoba pragnie osiągnąć konkretny cel w dostatecznie krótkim czasie, to jest to możliwe, także za pomocą stosowania kreatyny, jak i innych uzupełniających odżywek, które przyspieszą odnowę mięśni. Jednakże, aby rozpocząć treningi i wspomaganie tego rodzaju, lepiej jest nie robić tego samodzielnie, ale skonsultować się z osobą, która dobrze zna się na procesach anabolicznych zachodzących w organizmie oraz suplementach diety, które można w związku z nimi wdrożyć i w jaki sposób można je wykorzystać. Tak odpowiedzialnego i silnego treningu nie powinno się wykonywać na własną rękę, albowiem może to przynieść działanie niepożądane w efektach. Kiedy dana osoba ma już za sobą 6 miesięcy regularnego treningu i decyduje się na używanie kreatyny, warto jest wiedzieć, że najlepiej jest zastosować ją w prawidłowo dobranych cyklach. Jeden określony powinien trwać w obrębie od czterech do ośmiu tygodni. Bardzo ważną do zapamiętania wiedzą jest fakt, iż każdy organizm ludzki jest w stanie przyjąć jedynie 10 gramów kreatyny na dzień. Jeśli dany sportowiec na na serio myśli o intensywnych treningach, w ciągu jednego roku powinien on aplikować kreatynowe cykle w liczbie od dwóch do czterech. W trakcie trwania jednego cyklu powinno się udzielać organizmowi w zakresie 300 do 500 gram kreatyny. Bardzo ważnym elementem w ciągu zastosowania konkretnego cyklu kreatyny jest picie w tym czasie nader dużych ilości wody, powinno to być nawet do pięciu litrów na dzień. Wszelkie cykle kreatynowe powinny być wypełniane przy użyciu jej monohydratu, będzie tu najskuteczniejszy.

Kreatyna na przyrost masy

Osoby, decydujące się na zapoczątkowanie zawodowych treningów, niezależnie na to, czy będą one pod czujnym okiem trenera, czy też realizowane na własną rękę, zawsze mają tego namacalny cel. Rzadko, kiedy okazuje się, iż przygoda z siłownią, czy którymkolwiek innym sportem, rozpoczyna się, aby zwiększyć i udoskonalić kondycję. Najczęściej chodzi o zmianę sylwetki ciała, czy też obniżenie jej gabarytów, albo tylko zwiększenie, najczęściej muskulatury, aby wyglądała ona fantastycznie. Czasami częste uprawianie sportu jest dodatkowo spowodowane chęcią osiągnięcia lepszych, aniżeli dotychczas w nim efektów, a do tego również konieczne jest zwiększenie masy mięśniowej, dzięki czemu będą one silniejsze i w wyższym stopniu wytrzymałe. Naturalnie to może zapewnić coraz lepsze rezultaty. Rzadko, kiedy zrównoważony trening odbywa się tylko i jedynie na bazie fizycznych ćwiczeń.
W wielu przypadkach warto jest dopomagać się suplementami diety, dlatego że mogą one zdecydowanie pomóc uzyskać zamierzone wyniki, w dużo krótszym okresie, niż miałoby to miejsce w przypadku wykorzystywania tylko treningu siłowego. Na wzmocnienie mięśni najlepsza jest kreatyna. Wiele osób, które nawet jeszcze nie nawiązały rzeczowego, regularnego treningu, miało szansę nie jeden raz słyszeć o kreatynie. Okazuje się, iż kreatyna jest bardzo wzięta pośród wszelkich suplementów diety oraz najczęściej wybierana. Bez wątpienia nie byłoby tak, gdyby nie zadziwiające efekty, które można uzyskać dzięki kreatynie. Mało tego, jej używanie nie powoduje efektów ubocznych, w jakikolwiek sposób, ten suplement diety jest zdrowy dla całego organizmu człowieka. Nie bacząc na wszystko, w podobny sposób kreatyny, jak i wszelkich, innych suplementów, bądź też odżywek powinno się użytkować z odpowiednią umiejętnością, a zwłaszcza rozwagą. Jeśli nie posiada się na ich temat rozeznania, ani profesjonalnej wiedzy, warto jest zasięgnąć porady kogoś, kto jest w tym obeznany. Najczęściej osoby, sprzedające suplementy i odżywki mają na ich temat wiedzę, jednakowo jak trenerzy na siłowniach.

Akupunktura

Akupunktura to chiński sposób leczenia różnorakich przypadłości. Istnieje co niemiara ośrodków gdzie jest sposobność leczenia alupunkturą (Kraków, Wrocław, Katowice, Warszawa, Poznań, etc.). Koszt zależy od miasta. Artykuł przybliża akupunkturę i jej gatunki. Akupunktura jest od powyżej 5 tys. lat naczelnym punktem chińskiego procesu leczenia. Jej podwaliny tkwią szczegółowo w chińskiej filozofii. Ażeby ją w pełni poznać należy głównie zgłębić pojęcia Tao, yin i yang.

Filozofia Tao to inaczej „ścieżka życia”, egzystencja w zgodzie z naturą i duchowa równowaga, jaką winien osiągnąć człowiek na drodze swojego życia. Każdy z nas od urodzenia przegrywa stopniowo swoją korzystną energię, którą ma szanse odzyskać przy użyciu akupunktury. Yin i yang to dwie przeciwne siły rządzące wszechświatem w tym dodatkowo ludźmi. Są one przeciwieństwami składającymi się w prawidłową całość. Każda z tych mocy jest we wszystkim rzeczywista i nie możliwe jest bytowanie jednej bez drugiej. Przeszywają się one nawzajem tak, przeto również ciało, rozum i emocje człowieka podlegają wpływom tych mocy. Jeśli te potęgi trwają w harmonii to człowiek czuje się w porządku, jest spokojny i żyje w akceptacji z samym sobą.

Jednym z dominujących celów akupunkturzysty jest zachowanie bądź odnowienie równowagi między yin i yang. Akupunktura to rodzaj kuracji polegającej na roztropnym wbijaniu igieł przez skórę do tkanek pacjenta i aktywizowanie w ten sposób różnorakich punktów leżących na długości kanałów energii – meridianów. Terapia ta ustanawia istnienie wewnątrz organizmu ludzkiego bezgranicznych ilości punktów położonych nieopodal 14 meridian kumulujących energię odpowiedzialną za nasze zdrowie i nastrój. Oswobodzona z tych punktów siła ma na celu wyleczyć organizm, przywrócić jego wewnętrzną harmonię i zapobiegać dalszym chorobom.

W momencie wbijania igieł pacjent czuje nieznaczne ukłucie a po nim drobne mrowienie lub drętwienie. Ból jest sporadycznie odczuwalny. Igła stosowana w akupunkturze ma w większości wypadków 12 do 24 mm długości i jest tak cienka, że nie wywołuje żadnego krwawienia. Z reguły wbija się ją na głębokość od 0,8 do 1,25 cm. Przeważnie przy zabiegu użytkuje się od 4 do 8 igieł. Owoce zabiegu dostrzegalne są najczęściej po kilku dniach, chyba, że rezultat miał być bezzwłoczny. Długość leczenia zależy od typu schorzenia, wieku pacjenta i jego subiektywnego usposobienia. Uważa się, iż akupunktura działa zapewne za pośrednictwem autonomicznego układu nerwowego. Ten typ kuracji naturalnej jest efektywny we wszystkich typach bólu, w leczeniu stresu, chandry, przemęczenia a także przypadłości krążeniowych i trawiennych.

TECHNIKI LECZENIA UPRAWIANE W POŁĄCZENIU Z AKUPUNKTURĄ

1. IGNIPUNKTURA (MOKSA) – bazuje na przenoszeniu impulsu gorąca do danego punktu akupunkturowego, przez co aktywuje przepływ siły życiowej w ustroju pacjenta.

2. STAWIANIE BANIEK – jest przeważnie wykorzystywane w takich chorobach jak: artretyzm, przeziębienie i zapalenie oskrzeli. Wpływa w sposób analogiczny do ignipunktury, pobudzając punkty energetyczne.

3. ELEKTROPUNKTURA – użytkowana jest głównie przez nowomodnych akupunkturzystów. Aby aktywować punkty czynne na skórze umocowuje się elektrody i przepuszcza przez nie prąd o małym nasileniu.

4. TERAPIA ULTRADŹWIĘKAMI I ŚWIATŁEM – została oparta na domniemaniu, że punkty akupunktury reagują podobnie na energię świadczoną z dowolnego źródła, może być to dźwięk, światło, ucisk a nawet energia elektryczna.

WYBRANE WSKAZANIA DO WDROŻENIA AKUPUNKTURY: 1. Astma 2. Biegunka 3. Ból głowy 4. Chandra 5. Impotencja 6. Kamica nerkowa 7. Kołatanie serca 8. Przepuklina 9. Rak 10. Reumatyzm i artretyzm 11. Uzależnienia 12. Wrzody 13. Zapalenie pęcherza 14. Zapalenie wyrostka robaczkowego 15. Zespół napięcia przed miesiączkowego 16. Złe krążenie
AURIKULOTERAPIA Aurikuloterapia to rodzaj akupunktury, w której zabieg praktykowany jest na małżowinach usznych. Terapie przewodzi się przy użyciu igieł lub w nowocześniejszy sposób poprzez stymulację impulsami elektrycznymi. Istnieje mapa punktów na małżowinie usznej, jaka odpowiada konkretnym partiom ciała. Ciało ludzkie jest pokryte aktywnymi punktami, które jakby w miniaturce można odnaleźć na małżowinie szczegółowo w tych miejscach, w których znajdywałyby się odpowiadające im organy, jeśli na ucho narzucono miniaturowy model płodu. Wbijanie igły albo inny sposób aktywowania konkretnego punktu na małżowinie usznej wpływa na odpowiadający mu organ bądź kanał energetyczny. Najczęściej już po pierwszym zabiegu chory spostrzega nieznaczną poprawę.

AURIKULOTERAPIĘ UŻYTKUJE SIĘ W LECZENIU: 1. Uzależnień 2. Zaburzeń oddychania 3. Urazów miejscowych 4. Schorzeń zatok 5. Bólów głowy 6. Artretyzmu 7. Dolegliwości układu pokarmowego i moczowego GŁÓWNE WARTOŚCI AURIKULOTERAPII: 1. Perspektywa szybkiej diagnozy 2. Możliwość zastąpienia nakłuwania pacjenta igłami przez stymulacje światłem, prądem czy też małymi namagnesowanymi kulkami. 3. Istnieje możność terapii ciągłej – w uchu pozostawia się małe igły, jakie pozostawia się do mniej więcej tygodnia w ramach jednego zabiegu. 4. Stanowi skuteczny sposób walki z bólem, daje niezwłoczny efekt kojący.

Sposób na szczupłą sylwetkę – ćwiczenia ABT

Niemal każda kobieta marzy o tym, aby być szczupłą. W wielu przypadkach marzenia pozostają w sferze marzeń, bowiem nie wykonują one nic w tym względzie, aby przyczynić się do poprawy wyglądu. Samo myślenie o byciu szczupłą nie wystarczy, powziąć należy bowiem stosowne kroki i dać z siebie coś, co sprawi, że nasze ciało ulegnie widocznej poprawie.

Wiele z nas spogląda z zazdrością na ładnie prezentującą się kobietę, wgryzając się w tym czasie w kolejnego batonika czy sięgając po ciasteczko. I choć niekiedy jest to uwarunkowane genetycznie, wiele kobiet dokonuje nie lada starań, aby wyglądać właśnie tak, jak wygląda.Zmieniając tryb życia z siedzącego na aktywny, wybierając schody, nie windę, wprowadzając racjonalny sposób odżywiania się jesteśmy w stanie znaleźć się w grupie szczupłych kobiet, których widok jest godny pozazdroszczenia. Jeśli zatem właśnie na tym nam zależy, dlaczego nie wprowadzić w swoje życie pewnych zmian? Dla chcącego, nic trudnego, jak mówi przysłowie, a przysłowia to przecież mądrość narodów...

Jeśli zatem jesteś zainteresowana sposobem na szczupłą sylwetkę, zapraszamy do dalszej lektury. 
Naszą propozycją są ćwiczenia ABT, które pomagają zmienić brzuch na płaski a uda i pośladki uczynić jędrnymi i ładnie się prezentującymi. Wszystko to nie tylko wpływa na poprawę sylwetki, ale również na poprawę samopoczucie oraz podniesienie samooceny.

ABT to skrót od angielskich słów: „abdominal” - brzuch,”buttocks” - pośladki oraz „things” - uda i określa rodzaj aerobiku, który dedykowany jest osobom pragnącym upiększyć te partie ciała. Choć ćwiczenia mogą wydać się początkowo wyczerpujące, tak naprawdę dodają energii i motywują do działania.

Zalety ćwiczeń ABT

ABT wykonuje się w takt rytmicznej muzyki. Ćwiczenia rozpoczyna 15 minutowa rozgrzewka, po której przechodzi się do ćwiczeń zasadniczych, mających na uwadze kształtowanie dolnej partii ciała i gwarantujących, przy regularnym ćwiczeniu, płaski brzuch, smukłe uda oraz jędrne pośladki.
W trakcie wykonywania zestawu ćwiczeń wzmacniająco- kształtujących wzmocnione zostają mięśnie ciała, uaktywnione zostaje spalanie tkanki tłuszczowej, co z kolei przyczynia się doujędrnienia i uelastycznienia ciała. W efekcie nasza sylwetka staje się szczuplejsza, skóra jędrna a cellulit zredukowany. Taka metamorfoza sprawia, że czujemy się piękniejsze i pewniejsze siebie, wobec czego na naszej twarzy zaczyna coraz częściej gościć uśmiech. Stajemy się szczęśliwsze, wobec czego nasze życie staje się piękniejsze. Czyż to nie piękna wizja warta wdrożenia do własnego życia?

Ze względu na korzyści, jakie niosą za sobą ćwiczenia ABT praktykowane są one w niemal każdym klubie fitness. Warto zapytać o nie, jeśli zależy nam na poprawie sylwetki. To doskonała propozycja na wprowadzenie zmian. Początkowo warto skorzystać z praktycznych porad i ćwiczyć w grupie. To motywuje i zachęca do podjęcia trudu, który w krótkim czasie przeobraża się w dobrą zabawę. Dzięki ruchowi nabieramy bowiem mnóstwa energii i zaczynamy zauważać, jak wiele straciliśmy podczas praktykowania siedzącego trybu życia.
Zmotywowane możemy sięgnąć po zestaw ćwiczeń na płycie DVD, dzięki którym będziemy mogły ćwiczyć w domu. 
Pamiętać należy, że ćwiczenia mają stanowić przyjemność, wobec czego ważne jest dostosowanie ich liczby do swoich możliwości.
Praktykować warto zarówno gimnastykę poranną, która przyspiesza przemianę materii, jak iwieczorną, która pozwoli zrzucić odłożoną tkankę tłuszczową. Każde wykonane ćwiczenie modeluje nasze ciało i sprawia przez to, że poczujemy się lepiej. O tym warto pamiętać.

Zestaw ćwiczeń ABT do wykonania w domu

Chcąc przekonać się o tym, na czym polegają i jakich efektów możesz spodziewać się po kilku tygodniach regularnego ćwiczenia ABT zamieszczamy poniżej zestaw ćwiczeń, które możesz praktykować w domu. Pamiętaj o włączeniu swojej ulubionej rytmicznej muzyki, która będzie pobudzała do działania i zachęcała do wykonania ćwiczeń.

Brzuszki – połóż się na podłodze, ugnij nogi w kolanach, dłonie spleć za głową. Podnieś powoli głowę i tułów, następnie powróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 30 powtórzeń w 3 seriach.
Rowerek – połóż się na plecach i wykonaj 20 rowerków. Powtórz serię 3 razy.
Przysiady – stań w lekkim rozkroku, unieść wyprostowane dłonie na wysokości ramion. Wykonaj przysiad, następnie powróć do pozycji stojącej. Wykonaj 30 powtórzeń w 3 seriach.
Skłony – stań w lekkim rozkroku, podnieś wyprostowane ręce w górę, wykonaj skłony dotykając prawą ręką lewej nogi, w kolejnym skłonie lewą ręką prawej nogi. Wykonaj 30 powtórzeń w 3 seriach.
Obwodzenie nóg – stań za krzesełkiem układając dłonie na jego oparciu. Unieś jedną nogę i wykonaj nią 10 zamaszystych wymachów w bok. Następnie zmień nogę.

Po zakończeniu ćwiczeń w wolnym tempie wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających, dzięki którym unikniesz zakwasów.

Hondrocream – bolące stawy to historia

Dość często doświadczamy bólu stawów, który jest związany z wiekiem, doznanym urazem lub zwykłym przeciążeniem. W takich sytuacjach najlepiej jest mieć w domowej apteczce jakiś środek zaradczy na tego typu dolegliwości. Dlatego dziś polecamy krem Hondrocream, jeden z najlepiej działających, skutecznych produktów leczniczych oraz przeciwbólowych na stawy.

Czym jest Hondrocream?

Hondrocream to nadzwyczajny krem na wszelkiego rodzaju dolegliwości związane ze stawami, który eliminuje ból różnego pochodzenia. Jeżeli odczuwasz dyskomfort lub ból przy chodzeniu, schylaniu się lub innych ruchach – wypróbuj Hondrocream. Ten krem nie maskuje bólu – redukuje go i pozwala pozbyć się przyczyny jego powstawania.

Decydując się na zamówienie kremu można mieć pewność, że problemy ze stawami zostaną wyeliminowane u podstaw. Krem działa niesłychanie skutecznie i nie wywołuje skutków ubocznych, ponieważ został opracowany w oparciu o naturalne składniki i wyciągi z ziół, które są w pełni bezpieczne dla organizmu. Hondrocream stosuje się na obolałe miejsce, smarując je cienką warstwą. Krem bardzo szybko się wchłania i ekspresowo dociera do źródła bólu – miejsca, które jest uszkodzone lub wokół którego utworzył się stan zapalny.

Korzyści ze stosowania Hondrocream

 • Krem można używać w domu bez konieczności udania się na wizytę lekarską;
 • Przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie kremu udowodniono w badaniach;
 • Ma bardzo szeroki zakres zastosowań, dzięki czemu można go stosować jako maść leczniczą na kręgosłup, dłonie, łokcie, nogi, stopy, szyję etc.
 • Kompozycja kremu jest w 100% naturalna i  nie zawiera składników syntetycznych;
 • Nie powoduje efektów ubocznych. Jedynym przeciwwskazaniem może być uczulenie na którykolwiek ze składników.

Unikalna kompozycja Hondrocream:

 • Olejek eukaliptusowy – cechuje się potężnym działaniem antyseptycznym i przeciwzapalnym. Ułatwia i przyspiesza gojenie się ran.
 • Olejek z mięty pieprzowej – koi ból, działa jak chłodzący kompres, rozluźnia spięte mięśnie. Pobudza napięcie naczyń krwionośnych.
 • Mentol – ma silne działanie chłodzące, łagodzi bóle mięśni i stawów. Usprawnia krążenie krwi, dzięki czemu aktywne składniki kremu są dostarczane w zmienione chorobowo miejsce.
 • Wyciąg z kasztanowca – skutecznie zapobiega chorobom stawów chroniąc je przed osłabienie i niszczeniem, które może być wywołane przed długotrwałe przeciążanie, nawracające urazy lub postępujący wiek.
 • Wyciąg z papryki – przyczynia się do rozgrzania zastałych tkanek, łagodzi skurcze mięśniowe.
 • Kamfora i terpentyna – rozgrzewa bolące miejsca przez co koi bóle.

Hondrocream jest stosowany w leczeniu wielu schorzeń układu ruchowego. Szybkość i skuteczność działania zostały docenione między innymi przez lekarzy sportowców, u których urazy są częstą przypadłością i wymagają natychmiastowego leczenia.

Zalety Hondrocream:

 • Eliminuje ból o różnym natężeniu, który jest charakterystycznym objawem patologii stawu;
 • Aktywuje regenerację tkanek w organizmie, wzmacnia chrząstki stawów oraz je ochrania przed ponownym uszkodzeniem;
 • Przywraca utraconą sprawność stawów;
 • Łagodzi obrzęk, który towarzyszy stanom zapalnym;
 • Przywraca sprawność mięśni, działa rozkurczowo i przeciwbólowo.

Jak stosować Hondrocream?

Krem należy nanieść cienką warstwą na obolałe miejsce i delikatnie wmasować, aż do całkowitego wchłonięcia.

Przez około 30 minut po nałożeniu nie należy zmywać kremu wodą.

Dla osiągnięcia efektu terapeutycznego należy stosować go co najmniej dwa razy dziennie.

Kremu nie należy nakładać na otwarte, sączące rany, miejsca, w których powłoka skórna uległa uszkodzeniu (otarcia, silne zadrapania).

hondrocream Hondrocream  bolące stawy to historia

Opinie klientów

Ania, trenerka personalna

„Hondrocream od jakiegoś czasu gości w mojej domowej apteczce. Przy pracy trenera personalnego dość często zdarzają się urazy. W momencie, gdy wysiadł mi staw kolanowy zaczęłam używać właśnie tego kremu. Bardzo szybko zeszła opuchlizna i ustąpił ból. Już po paru dniach mogłam spokojnie wrócić do pracy, bez obaw, że dolegliwości powrócą.”

Bożena, florystka

„Mam stojącą pracę i do tego często muszę przenosić ciężkie donice z kwiatami. Kręgosłup już od jakiegoś czasu mi doskwierał i próbowałam temu zaradzić. Pomocny okazał się Hondrocream. Lekarz chciał mi zaproponować 2  tygodnie urlopu chorobowego, jednak ja po tygodniu już czułam się wyśmienicie. Bez trudu mogę się pochylać, podnosić worki z ziemią, pracować tak jak lubię – na pełnych obrotach!”

Patryk, emeryt

„Z żoną często jeździmy na działkę. Na emeryturze trzeba sobie szukać zajęcia. Każdy myśli, że działka to tylko relaks i odpoczynek. Ale to nieprawda. Trzeba ciężko pracować, czasami całe dnie, aby wypielęgnować rośliny. Ale z czasem i mnie i żonie coraz trudniej było się tym zajmować. Mnie niesamowicie bolały kolana, żonę kręgosłup. Kupiliśmy Hondrocream dla nas obojga. To była świetna decyzja! Nic nas nie boli nawet po całym dniu koszenia, podlewania, sadzenia roślinek. Warto zainwestować w Hondrocream i pozbyć się bólu!”

Zamów Hondrocream!

Kwas chlorogenowy, czyli odchudzający fenol

Zielona kawa od niedawna cieszy się dużą popularnością wśród osób walczących z nadwagą. Jest ona cennym źródłem tzw. kwasu chlorogenowego (w skrócie CGA), który okazuje się być pomocny w redukcji masy ciała.

Kwas chlorogenowy występuje nie tylko w kawie. W dość dużych ilościach znajduje się także w składzie: owoców aronii i czarnej jagody, owoców i liści morwy, karczochów, pomidorów, bakłażanów, pokrzyw, ziemniaków, suszonych śliwek, truskawek, gruszek, jabłek, orzeszków ziemnych oraz przypraw ziołowych [1]. Ma naturalnie cierpki smak.

Kwas chlorogenowy posiada szereg właściwości prozdrowotnych, tj.: antybakteryjnych, antygrzybicznych, przeciwwirusowych, przeciwnowotworowych. Wykazuje ponadto efekt hipoglikemiczny i hipolipidemiczny [2]. CGA w połączeniu z kofeiną oddziałuje również w pozytywny sposób na procesy oczyszczania organizmu z toksyn.

Na otyłe szczury zadziałał

Początkowo wpływ kwasu chlorogenowego na proces metaboliczny cukrów i tłuszczów badany był przez naukowców na zwierzętach, a dokładniej na szczurach. Te z nich, które miały nadwagę regularnie otrzymywały karmę wysokolaroryczną w połączeniu z CGA. Po 6 tygodniach okazało się, że masa ciała otyłych szczurów została widocznie zredukowana, podobnie jak poziom cholesterolu czy zawartość glukozy we krwi. Z kolei te ze szczurów, które były karmione tą samą wysokokaloryczną paszą, ale bez udziału CGA, przytyły, a ich morfologia znacznie się pogorszyła. Wyniki testów klinicznych na szczurach dały początek badaniom wpływu stosowania kwasu chlorogenowego na organizm ludzki i jego masę [3]. Nieoficjalne dane wprawdzie potwierdzają właściwości odchudzające kwasu chlorogenowego, natomiast nie zostały one jeszcze oficjalnie potwierdzone przez żadne środowisko naukowe. Kiedy to nastąpi? Nie wiadomo.

Udział CGA w odchudzaniu

Odchudzające działanie CGA sprowadza się w głównej mierze do ograniczania wchłaniania się węglowodanów w przewodzie pokarmowym, co skutkuje wykorzystywaniem zgromadzonych zasobów poprzez przyspieszenie spalania tłuszczów nagromadzonych w tkankach. Ponadto kwas chlorogenowy pobudza aktywność metaboliczną wątroby, przez co organ ten jest w stanie spalić większą ilość tłuszczów.

Można więc śmiało postawić tezę, że suplementy diety zawierające ekstrakt z zielonej kawy działają na bazie podwójnego mechanizmu odchudzającego: z jednej strony wspierają utratę tkanki tłuszczowej, a z drugiej uniemożliwiają wchłanianie tłuszczu utrudniając przyrost wagi [4]. Oczywiście przyjmowanie preparatów z CGA, aby odniosło pożądane rezultaty, musi być poparte odpowiednio zbilansowaną dietą (najlepiej skomponowaną przez specjalistę dietetyka) i ćwiczeniami fizycznymi.

Piśmiennictwo:

 1. http://www.czytelniamedyczna.pl/4338,przeciwutleniajace-i-farmakologiczne-wlasciwosci-kwasow-fenolowych.html
 2. Shengxi M., Jianmei C., Qin F., Jinghua P., Yiyang H., Roles of Chlorogenic Acid on Regulating Glucose and Lipids Metabolism: A Review. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2013 r.
 3. http://biotechnologia.pl/biotechnologia/artykuly/suplementy-diety-na-odchudzanie-sekrety-zielonej-kawy,343
 4. http://zielona-kawa.com.pl/kwas-chlorogenowy.html

Czy warto jeść owoce cytrusowe

O tym, że warto jeść, wiemy bardzo dobrze. Są bowiem źródłem wielu cennych składników, dzięki którym dostarczamy witamin, obniżamy poziom cholesterolu, pobudzamy przemianę materii.

W kolorze słońca

Słońce pobudza nas do życia i bez niego stajemy się apatyczni i zniechęceni. W naszej diecie nie powinno zabraknąć ów w jego kolorze, a to ze względu na swe wszechstronne możliwości.

Pomarańcza

Owoc ten jest źródłem beta-karotenu, który w przeistacza się w A, witaminy C – ważnego antyoksydantu zwalczającego niekorzystnie wpływające na organizm cząsteczki tlenu, które powstają pod wpływem stresu, palenia ów, alkoholu a także wody. 
Pomarańcze należy jeść z białą częścią skórki oraz błonkami rozdzielającymi cząstki. Są one źródłemflawonoidów wzmacniających funkcje witaminy C. Dzięki nim witamina ta jest lepiej przyswajana przez organizm.

Cytryna

Owoc skupiający w sobie spore ilości witaminy C. Sięgamy po nią w okresie zimy, kiedy to dodajemy ją do herbaty. Nie należy jednak rezygnować z niej w pozostałych porach roku, jest idealna do zimnych napojów.
Prócz witaminy C cytryna zawiera również rutozyd, substancję, która pomaga zatrzymać w organizmie witaminę C a także terpeny zwiększające ilość produkowanej śliny. Sprawia to, iż spożywanie cytryny nie tylko zwiększa odporność, ale również poprawia metabolizm i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.
W celu wyciśnięcia z cytryny jak największej ilości soku należy przetrzymywać ją w temperaturze 10 stopni C, następnie przed rozcięciem owocu warto poturlać ją przez chwilę, lekko uciskając.

Grejpfrut

Grejpfrut jest owocem, po który sięga nie każdy a to ze względu na swój gorzkawy smak. Wiedzieć jednak warto, iż skrywa w sobie wiele cennych witamin, jest niskokaloryczny i orzeźwiający. Owoc ten wzmacnia odporność, oczyszcza organizm, wykazuje właściwości antyoksydacyjne.
Znacznie więcej witaminy C znajduje się w owocach czerwonych i pomarańczowych, aniżeli żółtych.

Ananas

Warte podkreślenia jest to, iż należy sięgać tylko po świeże ananasy. Wersja w puszcze zawiera ogromną ilość cukru, poza tym pozbawiona jest w procesie obróbki wielu cennych składników. Owoce niedojrzałe z kolei zakwaszają organizm, co nie wpływa korzystnie na jego kondycję.
Świeży ananas posiada sporą ilość potasu, wapnia, żelaza, fosforu, cynku, witaminy C oraz witamin z grupy B. W ananasie znajduje się także bromelia, substancja, która oczyszcza organizm, usprawnia mikrokrążenie, pobudza metabolizm, pomaga usunąć zbyt dużą ilość płynów z tkanek. Podobne działanie wykazuje również potas, bowiem wspomaga on pracę nerek i usuwanie nadmiaru wody.

Sztuczne serce

Sztuczne serce, implantowane w poniedziałek w USA, może być alternatywą dla przeszczepów - twierdzi prof. Zbigniew Religa.

Według prof. dr hab. Zbigniewa Religi, dyrektora Instytutu Kardiologii w Aninie oraz krajowego konsultanta w dziedzinie kardiochirurgii, implantowalne sztuczne komory serca oraz sztuczne serce mogą być już teraz alternatywą dla przeszczepu. Nie jest to tylko jego opinia - podobne zdanie wypowiada również wielu amerykańskich kardiochirurgów.

Sztuczne serce dorównuje już swoją wydolnością ludzkiemu - może pompować tyle krwi, ile potrzeba.

"Istnieją również na przykład implantowalne sztuczne komory (będące w zasadzie fragmentem sztucznego serca), z którymi chorzy żyją już od pięciu lat. Żyją normalnie, uprawiają nawet niektóre sporty" - wyjaśnił profesor Religa. Jest to możliwe dzięki wewnętrznej baterii, wszczepianej wraz z komorą do klatki piersiowej. Bateria ta jest doładowywana przez zewnętrzne źródło energii.

Prace nad sztuczną lewą komorą, prowadzone pod kierunkiem prof. Religi w Zabrzu, nie zostały ukończone. Opracowano prototyp implantowalnej sztucznej komory, ale od kilku lat nie udało się zdobyć środków na realizację programu. Brakuje około 10 milionów złotych. Na razie nie podjęto badań nad sztucznym sercem. W około 90 proc. przypadków niewydolności serca sztuczna komora jest całkowicie wystarczającym rozwiązaniem.

"To, co wczoraj usłyszeliśmy, jest wielką nadzieją. Prędzej czy później zostanie wyprodukowany substytut serca, ale nigdy nie będzie taki jak prawdziwe" - stwierdził w wypowiedzi dla PAP prof. dr hab. Andrzej Bochenek, kierownik I Kliniki Kardiochirurgii w Katowicach.

Sztuczne serce nie będzie na przykład reagować na emocje czy przekaźniki neurohormonalne, choć oczywiście ilość przepompowywanej krwi można regulować. "To ciągle coś sztucznego, dalekiego od doskonałości. Ale to kolejny krok - po sztucznej lewej komorze - całe serce".

Prof. Andrzej Bochenek uważa sztuczne serce raczej za rozwiązanie przejściowe, dające pacjentowi szansę przeżycia do czasu wykonania przeszczepu serca od ludzkiego dawcy, bądź uzyskanego metodami biotechnologii.

Sztuczne serca pozwalają na coraz dłuższe utrzymywanie chorego przy życiu. Kiedyś były to dni, teraz miesiące, wkrótce - zapewne lata. Prostsze urządzenia - na przykład wszczepialna sztuczna lewa komora - są już od pewnego czasu dostępne na rynku.

"Podejmowaliśmy z profesorem Religą próby wszczepienia sztucznej komory, jednak wszczepienie takiego urządzenia oznacza wydatek około 150 tysięcy dolarów" - mówi prof. Bochenek.

W przyszłości cena powinna zostać znacznie obniżona. Produkcja masowa zawsze prowadzi do obniżenia ceny, a rynek zbytu jest olbrzymi. Jednak nigdy nie będzie to tania metoda - dodaje prof. Bochenek. 

Levasan – żel chłodzący do nóg

Czy wieczorem obserwujesz opuchnięcie nóg? Zastanawiasz się, co robić, aby pozbyć się dokuczliwej ciężkości nóg i zapobiec żylakom? Opuchnięte nogi to częsty problem, zwłaszcz u kobiet. Krew płynąca z nóg do serca w pozycji pionowej musi wykonać olbrzymią pracę. Aby się to udało, pomaga jej pompa mięśniowa, której regularne skurcze wypychają krew w górę. Dodatkowo by przezwyciężyć prawo grawitacji , matka natura wyposażyła nas w zastawki żylne. Jeżeli jesteśmi aktywni, cały proces przebiega bez zarzutu. W sytuacjach, gdy długo pozostajemy w jednej pozycji, w żyłach dochodzi do zwiększenia ciśnienia, co może prowadzić do uszkodzenia zastawek żylnych. Aby temu zapobiec, woda znajdujące się we krwi przenika przez naczynia to tkanek - ciśnienie zmniejsza się, ale pojawia się efekt opuchniętych nóg. 

Levasan to wysokiej jakości żel chłodzący do nóg. Jego formuła opracowana została na podstawie oryginalnych klasztornych receptur. To kompozycja specjalnie wyselekcjonowanych ziół, wspomagających regenerację spracowanych i obolałych miejsc. Kompleks składników aktywnych skutecznie odświeża zmęczone i przegrzane nogi, przynosząc natychmiastowe ukojenie. Lekka konsystencja żelu sprawia, że jest przyjemny w użyciu i szybko się wchłania.

Jak działa żel Levasan?

Levasan to produkt o wyjątkowych właściwościach chłodząco-odświeżających. Łączy w sobie skoncentrowane wyciągi z roślin, które działają pobudzająco na mikrokrążenie. Dzięki temu poprawia ukrwienie nóg i skutecznie przeciwdziała ich zmęczeniu.

Działa przeciwzapalnie, niweluje problem nieprawidłowego krążenia krwi i obrzęków, wynikających z długotrwałej pozycji stojącej w pracy, obcisłych rajstop czy zbyt ciasnych butów. Ponadto nawilża i wygładza naskórek, chroni go przed nadmiernym wysuszeniem i pękaniem.

Regularnie stosowany delikatnie zmiękcza stwardniałą warstwę rogową i usuwa nadmierną jej szorstkość. Dzięki zawartości mentolu długotrwale chłodzi i relaksuje. Jest idealny do stosowania po męczącym dniu, ponieważ zapewnia komfortowe uczucie lekkości i świeżości.

Jak należy stosować żel Levasan?

Smarować skórę 1-3 razy dziennie w okolicach problematycznych. Wmasować żel do momentu całkowitego wchłonięcia w skórę. Unikać kontaktu z oczami. Nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.

Opinie o żelu Levasan

Pracuję jako księgowa, każdego dnia spędzam 8 godzin w pozycji siedzącej. Wieczorami dokuczały mi opuchnięte nogi. Stosowałam wiele kremów i żeli zmniejszających opuchliznę, jednak wieczorny dyskomfort pozostawał. W Internecie przeczyłam o chłodzącym żelu Levasan, skorzystałam z promocji i zamówiłam jedno opakowanie. Już po kilku dniach stosowania zaobserwowałam ulgę. Polecam!

Małgorzata Florczyk, 45 lat

Co to jest astma?

Ze względu na już duże i stale zwiększające się występowanie obturacyjnych chorób układu oddechowego, międzynarodowa grupa ekspertów opracowała wytyczne dotyczące diagnozowania i leczenia astmy oskrzelowej (GINA). GINA - Global Initiative for Asthma jest projektem amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi (National Heart, Lung and Blood Institute) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization). W miarę postępu wiedzy wytyczne te są stale aktualizowane. Ich wartość polega nie tylko na uporządkowaniu wiedzy na temat obu schorzeń, ale również opracowaniu zgodnie z zasadami "medycyny opartej na faktach". Zgodnie z definicją ekspertów "Astma oskrzelowa jest przewlekłym procesem zapalnym dróg oddechowych, w którym bierze udział wiele komórek i mediatorów. Proces zapalny prowadzi do nadreaktywności dróg oddechowych, czego wynikiem są nawracające epizody świszczącego oddechu, duszności, ucisku w klatce piersiowej i kaszlu, występujące zwłaszcza w nocy lub we wczesnych godzinach rannych. Objawom tym towarzyszy uogólnione, ale zmienne ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe, które zwykle jest odwracalne spontanicznie lub pod wpływem leczenia".

Ta definicja może być trudna, a nawet niezrozumiała dla osoby bez wykształcenia medycznego. Podkreśla ona napadowy charakter choroby; głównym jej objawem są ataki duszności występujące najczęściej pomiędzy godziną drugą a piątą nad ranem, którym towarzyszy "granie w piersiach", kaszel i czasem ucisk w klatce piersiowej. Pomiędzy napadami pacjent może czuć się dobrze i wówczas nikt nie jest w stanie zorientować się, że jest on chory na astmę. Napady mogą występować z różną częstością. Na szczęście większość astmatyków to pacjenci z epizodyczną lub łagodną postacią choroby. Duszność pojawia się u nich rzadko, a po zastosowaniu prawidłowego leczenia chory może całkiem zapomnieć o chorobie. Jest jednak grupa chorych na astmę ciężką, u których dolegliwości występują niemal codziennie, a choroba jest przyczyną znacznego pogorszenia jakości życia. Drugim ważnym elementem definicji jest stwierdzenie, że przyczyną objawów w astmie jest przewlekły stan zapalny. Jest to szczególna postać zapalenia, tzw. zapalenie alergiczne, które znacznie różni się od stanu zapalnego powodowanego przez infekcje dróg oddechowych. Mechanizm tego zapalenia jest niezwykle skomplikowany i dotychczas niecałkowicie poznany. Najczęściej zapalenie jest inicjowane przez swoisty alergen. Ostatnim elementem definicji jest podkreślenie roli nieswoistej nadreaktywności oskrzeli, będącej także konsekwencją procesu zapalnego. Oskrzela chorych na astmę mają skłonność do skurczu po kontakcie z różnymi czynnikami fizycznymi i farmakologicznymi, które nie powodują u osób zdrowych żadnych dolegliwości. Duszność po wysiłku fizycznym, po ekspozycji na zimne powietrze lub dym tytoniowy to właśnie wyraz nadreaktywności oskrzeli.