Skip to content

Akupunktura

Written by

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Akupunktura to chiński sposób leczenia różnorakich przypadłości. Istnieje co niemiara ośrodków gdzie jest sposobność leczenia alupunkturą (Kraków, Wrocław, Katowice, Warszawa, Poznań, etc.). Koszt zależy od miasta. Artykuł przybliża akupunkturę i jej gatunki. Akupunktura jest od powyżej 5 tys. lat naczelnym punktem chińskiego procesu leczenia. Jej podwaliny tkwią szczegółowo w chińskiej filozofii. Ażeby ją w pełni poznać należy głównie zgłębić pojęcia Tao, yin i yang.

Filozofia Tao to inaczej „ścieżka życia”, egzystencja w zgodzie z naturą i duchowa równowaga, jaką winien osiągnąć człowiek na drodze swojego życia. Każdy z nas od urodzenia przegrywa stopniowo swoją korzystną energię, którą ma szanse odzyskać przy użyciu akupunktury. Yin i yang to dwie przeciwne siły rządzące wszechświatem w tym dodatkowo ludźmi. Są one przeciwieństwami składającymi się w prawidłową całość. Każda z tych mocy jest we wszystkim rzeczywista i nie możliwe jest bytowanie jednej bez drugiej. Przeszywają się one nawzajem tak, przeto również ciało, rozum i emocje człowieka podlegają wpływom tych mocy. Jeśli te potęgi trwają w harmonii to człowiek czuje się w porządku, jest spokojny i żyje w akceptacji z samym sobą.

Jednym z dominujących celów akupunkturzysty jest zachowanie bądź odnowienie równowagi między yin i yang. Akupunktura to rodzaj kuracji polegającej na roztropnym wbijaniu igieł przez skórę do tkanek pacjenta i aktywizowanie w ten sposób różnorakich punktów leżących na długości kanałów energii – meridianów. Terapia ta ustanawia istnienie wewnątrz organizmu ludzkiego bezgranicznych ilości punktów położonych nieopodal 14 meridian kumulujących energię odpowiedzialną za nasze zdrowie i nastrój. Oswobodzona z tych punktów siła ma na celu wyleczyć organizm, przywrócić jego wewnętrzną harmonię i zapobiegać dalszym chorobom.

W momencie wbijania igieł pacjent czuje nieznaczne ukłucie a po nim drobne mrowienie lub drętwienie. Ból jest sporadycznie odczuwalny. Igła stosowana w akupunkturze ma w większości wypadków 12 do 24 mm długości i jest tak cienka, że nie wywołuje żadnego krwawienia. Z reguły wbija się ją na głębokość od 0,8 do 1,25 cm. Przeważnie przy zabiegu użytkuje się od 4 do 8 igieł. Owoce zabiegu dostrzegalne są najczęściej po kilku dniach, chyba, że rezultat miał być bezzwłoczny. Długość leczenia zależy od typu schorzenia, wieku pacjenta i jego subiektywnego usposobienia. Uważa się, iż akupunktura działa zapewne za pośrednictwem autonomicznego układu nerwowego. Ten typ kuracji naturalnej jest efektywny we wszystkich typach bólu, w leczeniu stresu, chandry, przemęczenia a także przypadłości krążeniowych i trawiennych.

TECHNIKI LECZENIA UPRAWIANE W POŁĄCZENIU Z AKUPUNKTURĄ

1. IGNIPUNKTURA (MOKSA) – bazuje na przenoszeniu impulsu gorąca do danego punktu akupunkturowego, przez co aktywuje przepływ siły życiowej w ustroju pacjenta.

2. STAWIANIE BANIEK – jest przeważnie wykorzystywane w takich chorobach jak: artretyzm, przeziębienie i zapalenie oskrzeli. Wpływa w sposób analogiczny do ignipunktury, pobudzając punkty energetyczne.

3. ELEKTROPUNKTURA – użytkowana jest głównie przez nowomodnych akupunkturzystów. Aby aktywować punkty czynne na skórze umocowuje się elektrody i przepuszcza przez nie prąd o małym nasileniu.

4. TERAPIA ULTRADŹWIĘKAMI I ŚWIATŁEM – została oparta na domniemaniu, że punkty akupunktury reagują podobnie na energię świadczoną z dowolnego źródła, może być to dźwięk, światło, ucisk a nawet energia elektryczna.

WYBRANE WSKAZANIA DO WDROŻENIA AKUPUNKTURY: 1. Astma 2. Biegunka 3. Ból głowy 4. Chandra 5. Impotencja 6. Kamica nerkowa 7. Kołatanie serca 8. Przepuklina 9. Rak 10. Reumatyzm i artretyzm 11. Uzależnienia 12. Wrzody 13. Zapalenie pęcherza 14. Zapalenie wyrostka robaczkowego 15. Zespół napięcia przed miesiączkowego 16. Złe krążenie
AURIKULOTERAPIA Aurikuloterapia to rodzaj akupunktury, w której zabieg praktykowany jest na małżowinach usznych. Terapie przewodzi się przy użyciu igieł lub w nowocześniejszy sposób poprzez stymulację impulsami elektrycznymi. Istnieje mapa punktów na małżowinie usznej, jaka odpowiada konkretnym partiom ciała. Ciało ludzkie jest pokryte aktywnymi punktami, które jakby w miniaturce można odnaleźć na małżowinie szczegółowo w tych miejscach, w których znajdywałyby się odpowiadające im organy, jeśli na ucho narzucono miniaturowy model płodu. Wbijanie igły albo inny sposób aktywowania konkretnego punktu na małżowinie usznej wpływa na odpowiadający mu organ bądź kanał energetyczny. Najczęściej już po pierwszym zabiegu chory spostrzega nieznaczną poprawę.

AURIKULOTERAPIĘ UŻYTKUJE SIĘ W LECZENIU: 1. Uzależnień 2. Zaburzeń oddychania 3. Urazów miejscowych 4. Schorzeń zatok 5. Bólów głowy 6. Artretyzmu 7. Dolegliwości układu pokarmowego i moczowego GŁÓWNE WARTOŚCI AURIKULOTERAPII: 1. Perspektywa szybkiej diagnozy 2. Możliwość zastąpienia nakłuwania pacjenta igłami przez stymulacje światłem, prądem czy też małymi namagnesowanymi kulkami. 3. Istnieje możność terapii ciągłej – w uchu pozostawia się małe igły, jakie pozostawia się do mniej więcej tygodnia w ramach jednego zabiegu. 4. Stanowi skuteczny sposób walki z bólem, daje niezwłoczny efekt kojący.

Previous article

Sposób na szczupłą sylwetkę - ćwiczenia ABT

Next article

Kreatyna

Join the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *