Operacja wykonywana na płodzie jest obecnie pionierskim sposobem wysokospecjalistycznych metod chirurgicznych. Technika ta może uratować dziecko cierpiące na przeróżne niebezpieczne choroby. W związku z tym, że jest to metoda bardzo młoda, wciąż określany jest stopień jej skuteczności. Oczywiście, każda operacja niesie ze sobą jakieś ryzyko. Rozwój nowych technologii pozwala poszerzać medyczne doświadczenie i gromadzić materiał oraz wyniki badań. Do pierwszej udanej operacji na płodzie doszło w Stanach Zjednoczonych w 1997. W Polsce prekursorski zabieg niestety zakończył się niepowodzeniem.

Wyróżniamy dwa typy badań prenatalnych:

  • Inwazyjne – wymagają amniopunkcji, czyli pobrania płynu owodniowego; są zalecane głównie kobietom po 35. roku życia.
  • Nieinwazyjne – polegają na wykonaniu testów krwi lub ultrasonografii.

Czy operacje na płodzie są niebezpieczne?

Wskazania do operacji są bardzo różne. Przed zabiegiem wykonywana jest tzw. diagnostyka prenatalna, by wykryć ewentualne choroby wrodzone i genetyczne, np. zespół Downa, nieprawidłowości chromosomów czy wady cewki nerkowej. Chirurgia prenatalna jest ratunkiem dla dzieci z rozpoznaną przepukliną oponowo-rdzeniową lub guzem krzyżowo-ogonowym i wielu innych zagrażających życiu chorób. Rezultaty operacji są bardzo zadowalające. Nawet przy dość kontrowersyjnych decyzjach przynosiły oczekiwany efekt. Problem polega na tym, że w polskich warunkach terapia prenatalna odbywa się przy współpracy kilku szpitali, dlatego znacznie wydłuża się czas do zabiegu.

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • wykryte u płodu ciężkie schorzenia
  • nieuleczalne wady genetyczne

W związku z tym, że decyzja o operacji na płodzie nie jest łatwa dla rodziców, przed jej przeprowadzeniem specjaliści dokładnie wyjaśniają na czym polega zabieg, jakie niesie ze sobą zagrożenia i korzyści. Omówienia wymagają także  szczegóły związane z postępowaniem pooperacyjnym. Bardzo ważna jest możliwość moralnego wsparcia i uzyskania wyczerpujących informacji.

43 lat Waldemar Makowski pracuje jakoLogopeda:Wiedza z zakresu wykonywanego zawodu - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Wiedza i doświadczenie zawodowe zdobyte Szczecin

Tutaj polecana strona

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *