CO TO JEST PRZEZIĘBIENIE I GRYPA?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Co to jest przeziębienie i grypa? – Czym różni się przeziębienie od grypy? – Jak ustrzec się przeziębienia i grypy? – Jak się leczyć? – Czy stosować antybiotyki?

CO TO JEST PRZEZIĘBIENIE I GRYPA?

Tradycyjnie jesień i zima, to okres wzmożonych zachorowań na wszelkie rodzaje infekcji górnych dróg oddechowych. Spośród nich najczęstsze, to zwykłe przeziębienia i grypa.
W 1996 i 1998 roku w Polsce na grypę zachorowało 2.700.000 osób natomiast liczba przeziębionych nie jest dokładnie znana, ale z pewnością było ich wielokrotnie więcej.Największą epidemię grypy odnotowano w 1971 roku, kiedy to w Polsce zachorowało około 5 milionów osób. Większość z nas w okresie jesienno-zimowym doświadcza udręki kataru, bólu gardła i kaszlu. Co robić, by ustrzec się przed grypą i przeziębieniem oraz jak je zwalczać, gdy już im ulegniemy?

Oba schorzenia to infekcje, czyli zakażenia górnych dróg oddechowych, do których należy nos, gardło i krtań. Termin zakażenie oznacza, że nasze drogi oddechowe zostały zaatakowane przez drobnoustroje (bakterie, wirusy).
Zdrowy organizm broni się przed zakażeniem uruchamiając mechanizmy obronne. Większość odczuwalnych przez nas objawów grypy i przeziębienia to właściwie obrona organizmu przez drobnoustrojami, a nie bezpośrednie działanie bakterii czy wirusów. Jak broni się nasz organizm? Nos, jama ustna, gardło, krtań wyłożone są błoną śluzową, w której znajduje się niezwykle gęsta sieć naczyń krwionośnych. Kiedy w błonie śluzowej zagnieżdżą się drobnoustroje, organizm wysyła specjalne komórki – armię żołnierzy do walki z wrogiem. Przybywają na miejsce przeniesione przez krew. Rozpoczyna się walka, której skutkiem są odczuwane przez nas dolegliwości. Dochodzi do obrzęku błony śluzowej – stąd uczucie zatkanego nosa i "kluchy" w gardle. Błona śluzowa zaczyna produkować zwiększone ilości śluzu, wraz z nim usuwane są bakterie i wirusy. Kaszlemy i kichamy, aby się go pozbyć. Z nieżywych drobnoustrojów wydobywają się "zatrute strzały" – toksyny, które wywołują gorączkę i ogólne złe samopoczucie.
Po skończonej walce na miejsce przybywają inne komórki, których zadaniem jest posprzątać po bitwie. Katar mija, kaszel już nas nie budzi w nocy, ustępuje obrzęk. Jesteśmy zdrowi do następnego razu!

Poelecamy  Pau D'Arco

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*