Daltonizm z punktu widzenia medycyny

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Choroby genetyczne to portal informacyjny. Poznaj z nami najbardziej powszechne jednostki chorobowe, szanse wyleczenia, rodzaje diagnozy i najczęstrze symptomy tych trudnych przypadłości.

Schorzenie, jakim jest daltonizm to wada wzroku, która jest dziedziczona i polega na nierozróżnianiu barw. Odnotowano częstsze jej występowanie u chłopców, aniżeli u dziewcząt.

Przykładowa plansza do identyfikowania daltonistów. Zdrowa osoba zobaczy na niej liczbę 3.

Choroba objawia się tym, że pacjent nie odróżnia koloru czerwonego i zielonego. Zdarza się, że chorzy nie maja zdolności odróżniania żadnych barw, widząc świat jedynie w odcieniach szarości. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki. Wykrycie choroby możliwe jest podczas standardowego badania okulistycznego polegającego na pokazywaniu dziecku czerwono-zielonych kropkowanych obrazków. Zdrowe dziecko rozróżniając kolory widzieć będzie na tym samym obrazku przedstawiający coś rysunek. W przypadku kiedy dziecko zobaczy jedynie zlaną w całość plamę wiadomo jest, ze jest daltonistą. Takich wad się niestety nie leczy.

Ludzkie oko widzi barwy światła o długości fali w zakresie 400 nm (jest to odcień fioletowy), do mniej więcej 700nm (to kolor czerwony). Wadą wzroku polegającą na nieprawidłowym rozpoznawaniu kolorów jest właśnie daltonizm, który niekiedy może być wadą nabytą, lecz w większości przypadków jest wrodzony (wada dziedziczna). Ze schorzeniem tym w różnym stopniu boryka się 8% panów i 0,5% pań. Daltonizm typu nabytego może być efektem przebytej choroby siatkówki lub dróg wzrokowych i nazywany jest w większości przypadków ślepotą na kolor czerwono-zielony.

Wystąpić może także ślepota na kolor czerwony, rzadziej na barwę zieloną i jeszcze rzadziej na fiolet. Zdrowy człowiek normalnie rozpoznaje kolory, składające się z układu trzech barw podstawowych, czyli czerwonego, zielonego oraz błękitnego. W obrębie dostrzegania pasma monochromatycznego widzenie trójchromatyczne może trochę odbiegać od normy. W takich przypadkach nie mówi się o ślepocie lecz o anomaliach z odbieraniem przez oko barw. Wg nauki widzenie monochromatyczne to defekt związany ze ślepotą na dwie barwy, natomiast dwuchromatyczne na jedną. Brak całkowitego rozróżniania kolorów to skutek ślepoty spowodowanej niedorozwojem czopków w siatkówce i łączy się ona ze zdecydowanym obniżeniem ostrości wzroku, ale także z kłopotami z przystosowaniem się wzroku do światła.

Poelecamy  Collagena Lumiskin – Cena, Skład, Apteki, Allegro, Konsekwencje, Opinie -

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*