Zdrowie i Ty

Jak wrócić do kondycji po porodzie?

Jak wrócić do kondycji po porodzie?

W trakcie ciąży kobiety czują się niezwykle wyjątkowo, a ich organizm przechodzi szereg rozmaitych zmian związanych z rozwijającym się w ich łonie dzieckiem. Po upływie około 9 miesięcy wreszcie na świat przychodzi nasze upragnione dziecko co wprowadza niezwykły zamęt w naszym codziennym życiu. Jednak często ciąża pozostawia po sobie dolegliwości takie jak znaczące obniżenie kondycji organizmu oraz nieestetyczne rozstępy i cellulit. Czy istnieją sposoby, które umożliwią nam zlikwidowanie wyżej wymienionych defektów?

Jak zmienia się ciało kobiety po porodzie?

Podczas ciąży i po porodzie twoje ciało przechodzi ogromne zmiany. Bezpośrednio po urodzeniu macica zaczyna się szybko kurczyć i wraca do stanu sprzed ciąży. W trakcie tego czasu kobiety często odczuwają dolegliwości bólowe. W tym przypadku pomocne mogą okazać się ciepłe okłady brzucha, które załagodzą te objawy. Ponadto w tym czasie współistniejącym objawem jest nadmierna potliwość. Często występującymi dolegliwościami po porodzie jest również:

  • Krwawienie z dróg rodnych,

  • Bóle kręgosłupa

  • Ból krocza

  • Nabrzmiałe, bolesne piersi

Niewątpliwie najbardziej uciążliwymi dolegliwościami są te dwie z nich wymienione na końcu. Ból krocza spowodowany jest nadmiernym rozciąganiem i nacięciem tej okolicy co umożliwia przyjście dziecka na świat. W celu złagodzenia tych dolegliwości można wykorzystać płytką wannę Sitz z ciepłą wodą, która uśmierzy ból. Z reguły obszary te goją się dosyć szybko i młoda mama zapomina o tych nieprzyjemnych dolegliwościach.

Nabrzmiałość i bolesność piersi przechodzi kilka dni po tym jak kobieta zaczyna karmić dziecko. Dolegliwości te spowodowane są intensywną produkcją mleka w gruczołach piersiowych. Pod koniec ciąży mleko to zbiera się w piersiach powodując ich gwałtowne nabrzmienie i z tego powodu kobiety mogą odczuwać dyskomfort. Jeżeli jednak nie zamierzasz karmić dziecka piersią, w tym wypadku pomocne mogą okazać się zimne okłady, które zmniejszą przekrwienie i bolesność piersi. Unikaj sytuacji, w których może dojść do pocierania sutków np. w trakcie wycierania ręcznikiem ciała po kąpieli, a nawet polewania sutków wodą z prysznica – stymuluje to piersi do produkcji mleka.

Na szczęście wszystkie wyżej wymienione dolegliwości są tylko tymczasowymi zmianami, które umożliwiają organizmowi stopniowy powrót do normalnego stanu fizycznego.

Racjonalne żywienie w trakcie ciąży – co warto wiedzieć?

Tuż po porodzie odpowiednie odżywianie się ma ogromne znaczenie, gdyż wraz z mlekiem przekazujemy naszemu dziecku cenne składniki niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. Dzięki temu dziecko będzie zdrowe, odporne i będzie się ono prawidłowo rozwijać. Jednak to nie jedyny powód dla którego po porodzie warto zadbać o odpowiednią dietę. Zdrowe odżywianie się ma kluczowe znaczenie w przyśpieszeniu powrotu organizmu do dawnej formy. Kluczowe są tu witaminy, makro- oraz mikroelementy, które wspomagają regenerację naszego organizmu i są niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Ponadto odpowiednia dieta pomoże nam szybko powrócić do dawnej formy i sylwetki. W związku z tym po porodzie absolutnie unikaj drastycznych diet odchudzających, a także spożywania posiłków wysokokalorycznych takich jak fast-foody.

Czy ćwiczenia wykonywane po porodzie pomogą kobiecie odzyskać dawną sylwetkę?

Regularna aktywność fizyczna nie tylko umożliwia nam zachowanie formy, ale również fantastycznie rzeźbi nasze ciało. Niewątpliwie po porodzie, w miarę możliwości, warto jak najwcześniej zacząć wprowadzać stopniowe ćwiczenia fizyczne. Wcześniej warto jednak skonsultować się z lekarzem, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania ku temu.

Możesz rozpocząć od rozciągania mięśni, ćwiczeń mięśni Kegla czy też energicznych spacerów z dzieckiem. Tego rodzaju aktywność fizyczna jest bardzo łagodna i praktycznie każda z kobiet może sobie na nią pozwolić. Staraj się unikać sytuacji, które zmuszałyby cię do podnoszenia ciężkich przedmiotów, a w szczególności działań, które powodowałyby silne naprężenie mięśni brzucha – szczególnie wtedy, gdy urodziłaś dziecko poprzez cesarskie cięcie.

Czy kosmetyki mogą poprawić kondycję naszej skóry po porodzie?

Niewątpliwie w trakcie ciąży, a także bezpośrednio po porodzie, skóra wymaga troskliwej pielęgnacji. W czasie 9 miesięcy ciąży nasze ciało poddawane jest gwałtownym zmianom, które w efekcie mogą spowodować pojawienie się na skórze defektów takich jak rozstępy. Zmiany te powstają w wyniku gwałtownego powiększania się poszczególnych obszarów ciała kobiety ciężarnej takich jak brzuch, pośladki oraz piersi. W skutek nadmiernego rozciągania skóry może dojść do uszkodzeń włókien znajdujących się w jej obrębie. Właśnie te uszkodzenia nazywamy rozstępami. Na szczęście mamy duże szanse na uniknięcie pojawienia się na naszej skórze wyżej wymienionych defektów. Od pierwszych dni ciąży warto smarować skórę specjalnymi kosmetykami o działaniu zmiękczającym i uelastyczniającym ją, np. kosmetykiem takim jak PALMERS COCOA Balsam pielęgnacyjny. Dzięki temu zwiększy się jej odporność na nadmierne rozciąganie. Po porodzie, gdy jednak zaobserwujemy na skórze widoczne, czerwono-purpurowe rozstępy – warto zastosować silnie działający kosmetyk zwalczający te defekty. Przykładowo może to być ELANCYL koncentrat redukujący rozstępy albo NoScar KREM PRZECIW BLIZNOM (PERŁA INKÓW) . Redukcja tego rodzaju defektu jest jeszcze możliwa w początkowym stadium jego powstawania. Niestety nie będzie to już możliwe wtedy, gdy przybierze on charakter blizny i zmieni barwę na białą.

Innym problemem często dokuczającym kobietom po porodzie jest cellulit. Już przed porodem dostrzegamy widoczną w obrębie ud i pośladków tzw. „skórkę pomarańczową”, ale po porodzie często zmiany te się pogłębiają. Warto pamiętać, że do momentu kiedy karmimy dziecko – lepiej nie stosować kosmetyków anty cellulitowych, gdyż niektóre substancje w nich zawarte mogą przenikać do krwiobiegu. Wprawdzie nie znany jest ich wpływ na dziecko – lepiej jednak tego unikać.

Bez obaw możemy sięgnąć po kosmetyki przeciwko cellulitowi w momencie, gdy przestaniemy karmić piersią nasze dziecko. W składzie tego rodzaju preparatu powinny znaleźć się substancje takie jak kofeina, wyciąg z bluszczu, rutyna. Wpływają one na poprawę krążenia skórnego, jędrność, a także wzmocnienie elastyczności naczyń krwionośnych. Znaleźć je można w kosmetykach takich jak Elancyl CelluSlim oraz Vichy Cellu Destock.

Niewątpliwie okres po porodzie to trudny czas dla każdej młodej mamy. Nie tylko z tego względu, że całe życie zmienia się w związku z przyjściem na świat długo wyczekiwanego dziecka, ale również dlatego, że ciężko jest nam zaakceptować zmiany naszego ciała, związane z przebytą ciążą. Jednak odpowiednia pielęgnacja oraz dbałość o naszą formę szybko pozwolą nam zapomnieć o tym problemie.

Grażyna Mazur

47 lat Grażyna Mazur znajomość wykonywanego zawoduHigienistka Szkolna:Wiedza z zakresu wykonywanego zawodu - Warszawski Uniwersytet Medyczny Wspaniała znajomość rodzinnego miasta Wrocław

Tutaj polecana strona

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *