Skip to content

Kto wynalazł biustonosz push-up?

Written by

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Historia biustonosza sięga czasów starożytnych. Pierwsze oznaki kształtowania się specjalistycznego stroju przeznaczonego wyłącznie dla kobiet można znaleźć już w starożytnej Grecji. Oczywiście starożytne biustonosze w żaden sposób nie przypominały dzisiejszych, najprawdopodobniej były to odpowiednio zestawione i skrojone płachty materiału wełnianego lub lnianego, który kobiety owijały wokół piersi[i]. W poszczególnych okresach starożytności można trafić na różne „fasony”, które w chronologicznej kolejności określane były jako apodesmos [ii], stēthodesmē, mastodesmos, mastodeton. Na eksplozję popularności staniki musiały jednak jeszcze długo czekać. Jak doszło do powstania najpopularniejszego obecnie biustonosza, czyli Push-Up? Zapraszamy do lektury poniższego opracowania.

Pojawienie się na światowej scenie staników typu Push-Up jest nie tyle dziełem przypadku, jak w przypadku większości genialnych wynalazków bywa, co przejawem szaleństwa weterana II wojny światowej Frederick’a Mellinger’a. Przed wojną Mellinger pracował w zakładzie zajmującym się dystrybucją odzieży pogrzebowej, jego uwagi dotyczące sposobu ubierania zmarłych osób nie spotkały się jednak z entuzjastycznym przyjęciem właściciela. W trakcie kampanii wojennej przeprowadził swoiste rozeznanie rynku wśród swoich towarzyszy. Dowiedział się wówczas, że „chłopcy” chcieliby, aby wdzięki kobiet były znacznie lepiej eksponowane, by kształt piersi dosłownie zwalał z nóg.

pierszy biustonusz push up 300x212 Kto wynalazł biustonosz push up?

W 1946 roku, czyli po powrocie z frontu Mellinger otwiera własną firmę z bielizną i tym samym rozpoczyna prawdziwą rewolucję seksualną. W środowiskach, w których się obraca nazywany jest „Frederick’s of Hollywood”.

Prawdziwym przełomem okazuje się rok 1948, w którym Mellinger wprowadza na rynek pierwszy biustonosz push-up o nazwie „Rising Star”.

Wprawdzie Mellinger uważany jest za wynalazcę biustonosza push-up, ale niedawno w zbiorach Muzeum Nauki w Londynie znaleziono biały, usztywniany biustonosz, który został wykonany w 1980 roku. Znaleziony w londyńskim muzeum biustonosz jest prawdopodobnie najstarszą znaną wersją stanika push-up/

Z biegiem lat staniki typu push-up podlegały oczywiście modyfikacjom, ale warto nadmienić, że stanik typu push-up znalazł się na 77 miejscu na liście 100 wynalazków wszechczasów…oczywiście na miejscu pierwszym było….koło!

 

Zdobądź swój Pushup 2 i powiększ piersi
o rozmiar lub więcej

Korzystając z tego linka, przesyłkę dostaniesz ZA DARMO


[i] Leoty, Ernest; Gautier, Saint Elme (10 September 2010). Le Corset a Travers Les Ages (1893) (in French). Kessinger Publishing. p. 120. ISBN 1-167-74666-X. Reprint of the 1893 edition

[ii] Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus

^

Previous article

Grzybica jelit i układu pokarmowego

Next article

Tabletki odchudzające z ekstraktem mangostanu

Join the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *