Zdrowie i Ty

Kwas hialuronowy eliksirem młodości

Kwas hialuronowy to polisacharyd, naturalnie występujący w skórze. Został wyizolowany około 70 lat temu. Jego nazwa pochodzi od jego szklisto-przezroczystego wyglądu (z gr. hyalos – szkło). Główną rolą kwasu hialuronowego jest wiązanie wody w skórze. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać nawet 250 cząsteczek wody. Kwas hialuronowy w skórze zapobiega powstawaniu zmarszczek i dodaje skórze elastyczności i sprężystości.

Skóra dojrzała

W skórze dziecka zawartość kwasu hialuronowego jest wysoka. Dlatego jest tak miękka i elastyczna. Z wiekiem skóra traci kwas hialuronowy, przez co staje się zwiotczała, mniej jędrna, traci swoją objętość, opada. Uwidaczniają się bruzdy, zaś kontur twarzy zanika. Rozluźnieniu ulega siatka kolagenu i elastyny, stanowiąca „rusztowanie” dla skóry. Niekorzystny wpływ na stan skóry ma również promieniowanie UV.

Działanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy (w kosmetykach występujący pod nazwą Hialuronic Acid bądź HA) utrzymuje nawilżenie skóry. Tworzy na jej powierzchni warstwę ochronną przed uszkodzeniami i negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Doskonale łagodzi podrażnienia, skutecznie nawilża nawet spierzchniętą i nadmiernie wysuszoną skórę, a także poprawia jej elastyczność, wygładza i ujędrnia. Najmniejsze cząsteczki kwasu hialuronowego wpływają na odbudowę uszkodzonego naskórka.

Kwas hialuronowy w kosmetykach

Kwas hialuronowy występuje najczęściej w kremach przeciwzmarszczkowych i serach odmładzających przeznaczonych dla cer dojrzałych. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry, stymulowanie produkcji kolagenu oraz ochrona siatki włókien kolagenu i elastyny. Uszkodzenia tej siatki powodują powstawanie zmarszczek. Kremy i sera mają więc za zadanie przede wszystkim ochronę skóry przed procesami starzenia, pobudzić skórę do naturalnej regeneracji oraz poprawić poziom jej nawilżenia. Jeśli zależy nam na młodym wyglądzie skóry, warto włączyć kosmetyki z kwasem hialuronowym do pielęgnacji jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zmarszczek!

Kwas hialuronowy jest substancją biozgodną i dlatego polecaną również dla posiadaczek cery wrażliwej. Nie wywołuje podrażnień, reakcji alergicznych, zaczerwienienia ani pieczenia. Kwas hialuronowy można stosować bezpośrednio na skórę w stężeniach wynoszących nawet do 100%. Należy pamiętać, że jedynie najmniejsze cząsteczki kwasu hialuronowego są w stanie przeniknąć przez zdrową skórę. Korzyści ze stosowania kosmetyków z kwasem hialuronowym wynikają głównie z jego obecności na powierzchni skóry.

Grzegorz Borkowski

58 lat Grzegorz Borkowski pracuje jakoInstruktor Terapii Uzależnień:Wiedza z zakresu wykonywanego zawodu - Uniwersytet Medyczny w Lublinie dało wiele inspiracji Łódź

Tutaj polecana strona

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *