Niedorozwój umysłowy w chorobach tarczycy

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Choć choroby tarczycy są niezwykle poważne w wieku dorosłym i mogą być przyczyną wielu dolegliwości a nawet zagrażać życiu, szczególnie tragiczne są skutki nieprawidłowego działania tarczycy u najmłodszych dzieci i niemowląt.

Przyczyną wad w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego jest niewłaściwym poziom hormonów tarczycy już w fazie prenatalnej (w życiu płodowym) i w pierwszych dwóch latach życia noworodka.

Niestety, zdarzają się wrodzone wady i choroby tarczycy, które prowadzą do zaburzeń umysłowych i wielu innych wad rozwojowych. Medyczna nazwa to w wrodzona pierwotna niedoczynność tarczycy.

Jak się objawia?

Schorzenie to trudno rozpoznać u tak małych dzieci, dlatego w Polsce uruchomiono program profilaktyczny, polegający na prowadzeniu rutynowych badań przesiewowych w kierunku niedoczynności tarczycy. Badanie polega na ocenie stężenia jednego z hormonów (TSH) we krwi noworodka w trzeciej dobie życia. Obejmuje wszystkie noworodki po przed wypisem ze szpitala, więc pamiętaj, to należy się Twojemu dziecku!

Jeżeli dziecko nie zostało poddane badaniu (albo problem z tarczycą wystąpił później) można polegać jedynie na swojej spostrzegawczości – trzeba obserwować zachowanie dziecka i szukać niepokojących objawów. Należy do nich: przedłużająca się żółtaczka noworodków, opóźnienie rozwoju układu szkieletowego (prowadzące do karłowatości), senność i apatia, „maskowata” twarz bez mimiki, zaparcia lub brak apetytu, zaburzenia słuchu oraz wszystko, co może świadczyć o niedorozwoju umysłowym. Jeżeli dziecko nie robi takich postępów w postrzeganiu świata, rozpoznawaniu jego elementów, nie reaguje na bodźce, trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza i przeprowadzić wszelkie badania, aż przyczyna zostanie wykryta.

Czy można z tym walczyć?

Chociaż uszkodzenia związane z układem nerwowym są nieodwracalne, można leczyć inne skutki obniżonego poziomu hormonów tarczycy, a im wcześniej problem zostanie rozpoznany, tym większa szansa na usunięcie nieprawidłowości.

Nie jesteśmy w stanie zaradzić wadom wrodzonym wywołanym przez choroby, trzeba jednak dbać o dostarczanie niemowlęciu właściwej ilości jodu. Musi się więc on znaleźć w dostatecznej ilości w diecie matki – warto zrobić badania i skonsultować się z lekarzem w sprawie diety podczas ciąży i karmienia piersią – od tego zależy poziom jodu u malucha!

Niedorozwój umysłowy

Wrodzona pierwotna niedoczynność tarczycy może skutkować wystąpieniem wrodzonego zespół niedoboru jodu (dawniej określanego jako kretynizm lub matołectwo), czyli ciężkiego niedorozwoju umysłowego ciężkiego stopnia. Niestety dzieci z wadą tego rodzaju nie mogą nigdy osiągnąć samodzielności życiowej i wymagają stałej opieki do końca życia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*