Opanuj i wylecz astmę oskrzelową

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Astma oskrzelowa, zwana też dychawicą oskrzelową, to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, która może przebiegać bardzo długo, a nawet przez całe życie. W krajach wysokorozwiniętego przemysłu astma jest jedną z najczęściej spotykanych chorób, niezwykle często u dzieci.  Do najczęściej występujących objawów należą:

  • suchy i męczący kaszel,
  • charakterystyczny świszczący oddech,
  • napady duszności, krótki oddech,
  • słaba wydolność wysiłkowa.

Kaszel oraz duszności najczęściej pojawiają się w nocy i nad ranem. Dolegliwości mogą ustąpić tak szybko, jak się pojawiły, ale czasem wymaga to zastosowania leków. Osoby chorujące na astmę mają wyjątkowo wrażliwe oskrzela, co lekarze nazywają „nadreaktywnością oskrzeli”. Już niewielki czynnik drażniący, jak chłodne powietrze, może spowodować natychmiastowe zwężenie oskrzeli i duszności. Najbardziej narażeni na astmę są alergicy, którzy źle reagują na alergeny wziewne. Objawy choroby mogą bardzo utrudniać życie, dlatego warto podjąć właściwe leczenie.

Choć nieuleczalna całkowicie, astmę można leczyć w taki sposób, aby nie sprawiała na co dzień problemów. Konieczne jest stosowanie leków zapobiegawczych lub tych rozszerzających oskrzela.

Leki zapobiegawcze wpływają na zmniejszenie stanu zapalnego błony śluzowej oskrzeli i należy przyjmować je stale przez długi okres czasu. Zalicza się do nich kromoglikan dwusodowy, nedokromil sodu oraz glikokortykosteroidy. Pierwsze dwa mają za zadanie oddziaływać na komórki, które produkują substancje czynne, tzw. „mediatory”, powodujące zwężenie oskrzeli. Natomiast kortykosterydy mają silniejsze działanie i są skuteczniejsze od swoich poprzedników, gdyż hamują stan zapalny.

Leki rozszerzające oskrzela to tak zwane bronchodilatatory, stosuje się doraźnie i tylko w razie potrzeby. Rozluźniają napięcie mięśni ścian oskrzeli i prowadzą do ich rozszerzenia.

Większość preparatów przeciwastmatycznych stosuje się wziewnie za pomocą specjalnego dozownika. Pozwala to na bezpośrednie dotarcie leku do oskrzeli i płuc. Umiejętne dozowanie leków pozwoli na szybsze uporanie się z dokuczliwymi objawami.

Oczywiście lekarstwa to nie wszystko, co można zrobić. Zmiana stylu życia oraz pewnych nawyków może pomóc w zniwelowaniu objawów. Warto spędzać jak najwięcej czas na świeżym powietrzu, najlepiej na terenach zielonych, wolnych od smogu. Palenie papierosów jest zabronione i należy tego bezwzględnie przestrzegać. W okresie zimowo-jesiennym lepiej unikać osób przeziębionych, aby uniknąć zakażenia. Lekarze zalecają również specjalne ćwiczenia oddechowe dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego. Pomogą one lepiej kontrolować oddech oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo pułapek powietrznych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*