Zdrowie i Ty

Parametry soczewek

Soczewki sferyczne są najpopularniejszym wariantem soczewek kontaktowych. Służą osobom z typowymi wadami wzroku: krótkowzrocznością i dalekowzrocznością.

Najnowsze technologie pozwalają na uzyskanie takiej formy soczewki, aby można skorygować ostrość widzenia nawet od -25 D do +25 D.

Soczewki ujemne, potocznie zwane również "minusami" służą do korekcji krótkowzrocz-ności. Ich grubość w strefie czynnej optycznie jest najmniejsza w centrum i zwiększa się ku brzegowi.
Soczewki o mocy dodatniej, inaczej określane jako "plusy" służą do korekcji nadwzrocz-ności. W centralnej strefie są najgrubsze, a najcieńsze na brzegu.

Sferyczne soczewki kontaktowe to potoczna nazwa soczewek o jednakowej mocy w każdym punkcie. Określenie to nie jest związane z ich budową, aczkolwiek zwykle zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna powierzchnia soczewki ma kształt wycinka kuli, a więc sferyczny. Zdarza się, że w kategorii soczewek sferycznych pojawia się określenie wskazujące na asferyczność soczewki. W tym wypadku odnosi się to budowy, ponieważ soczewki tego typu również mają jednakową moc na całym obszarze, natomiast ich wewnętrzna powierzchnia jest wycinkiem elipsoidy. Soczewki te zwykle lepiej dopasowują się do rogówki oka, która w rzeczywistości ma rownież kształt eliptyczny. Soczewką asferyczną jest np. Weicon.

Soczewki sferyczne są typem soczewek najczęściej produkowanych i stosowanych. Spośród tej szerokiej oferty można dobrać optymalne soczewki nawet najbardziej wymagającym użytkownikom pod względem:

 • czasu użytkowania,
 • trybu noszenia,
 • stopnia uwodnienia,
 • rozmiarów: średnicy i promienia krzywizny [BC],
 • stopnia przepuszczalności tlenu,
 • materiału, z którego zostały wykonane.

Większość soczewek CIBA Vision jest lekko podbarwiona (Visitint®), co ułatwia manipulację podczas zakładania i zdejmowania. Delikatna struktura soczewek miękkich, szczególnie dla osób z dużą wadą dalekowzroczności ("plusy"), może stanowić utrudnienie przy aplikacji. Zabarwienie ułatwia lokalizację soczewki w pojemniczku i na palcu.

Istnieje także grupa soczewek sferycznych posiadających delikatne zabarwienie pogłębiające naturalny kolor jasnych oczu (np. Focus Softcolors lub FreshLook Color Enhancers).
Dostępne są także soczewki o zdecydowanym, kryjącym kolorze, które jednocześnie z działaniem korygującym wadę wzroku drastycznie zmieniają kolor tęczówki.

Focus DAILIES to osiągnięcie technologii optycznej ostatnich lat. Soczewki te są bardzo cienkie i wysoko uwodnione (69%).
Do ich produkcji wykorzystano wysoce biokompatybilny materiał Nelfilcon A na bazie alkoholu poliwynylowego PVA specjalnie opracowanego na potrzeby soczewek jednodniowych. Nowa technologia LightstreamSM wykorzystująca światło do obróbki brzegu soczewek, sprawia, że krawędzie są idealnie gładkie, co gwarantuje maksymalną wygodę użytkowania. Z procesu produkcji zdołano równoczesnie wyeliminować długotrwały i drogi etap uwadniania i ekstrakcji.

Jednodniowe soczewki kontaktowe nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych i zapewniają doskonały komfort użytkowania. Rano zakłada się je, a wieczorem zdejmuje i po prostu wyrzuca. Są więc rewelacyjnym rozwiązaniem dla wszystkich stałych użytkowników soczewek, aczkolwiek w podróży lub przy specjalnych okazjach mogą sięgnąć po nie również okularnicy. Soczewki jednodniowe mogą np. spełniać rolę zabezpieczenia na wypadek stłuczenia okularów lub być stosowane w chwilach, gdy okulary są niewskazane, np. po zabiegach kosmetycznych, operacjach plastycznych, jak i w chwilach wymagających odmiany wizerunku, np. przy wyjątkowych wydarzeniach – ślub, bal, itp. W wielu sytuacjach w życiu, np. przy uprawianiu sportów (żeglarstwo, narciarstwo, tenis). Focus DAILIES pozwalają na nieskrępowaną sprawność bez ograniczeń!
Soczewki jednodniowe zajmują znacznie mniej miejsca (nawet kilka par) niż butelki z płynami do pielęgnacji soczewek wymagających tradycyjnych warunków przechowy-wania.

Uwodnienie:24%Zakres mocy sferycznych:od +6,00 D do -8,00 D co 0,25 D
i od -8,00 D do -10,00D co 0,50 D

Soczewki kontaktowe Focus NIGHT&DAY wykonane w technologii opatentowanej przez CIBA Vision są przełomem w kategorii soczewek do przedłużonego stosowania. Focus® NIGHT&DAY przepuszczają sześć razy więcej tlenu od zwykłych soczewek hydrożelowych!
Focus NIGHT&DAY wykonane są z nowego, rewolucyjnego materiału, który pozwala na przepuszczanie wystarczającej ilości tlenu do oczu, nawet gdy powieki są zamknięte. Zdolność przepuszczania tlenu przez soczewki Focus NIGHT&DAY, w tym również podczas snu, utrzymuje się na poziomie 175 Dk/t (najnowsze badania naukowe zalecają 125 Dk/t jako bezpieczne minimum*!). O wysokiej przepuszczalności tlenu soczewek Focus NIGHT&DAY decyduje nowy, dwufazowy materiał – lotrafilcon A o strukturze składającej się z gęstej siatki hydrożelowych kanalików wewnątrz fluorosilikonu.
W przeciwieństwie do innych soczewek, gdzie tlen musiał najpierw rozpuścić się we łzach i razem z nimi przedostać się przez soczewkę do rogówki, przewodzenie tlenu zostało znacznie uproszczone. Faza fluorosilikonowa przepuszcza tlen, natomiast hydrożelowa przewodzi wodę i jony. Zapewnia to jednocześnie wyjątkowo wysoką przepuszczalność tlenu i optymalne poruszanie się soczewki na powierzchni gałki ocznej. Soczewki nie wymagają codziennego czyszczenia i dezynfekcji, a co za tym idzie, zostały również zredukowane koszty związane z zakupem płynów pielęgnacyjnych. Komfort stosowania nowych soczewek typu Focus NIGHT&DAY przez 30 dni i nocy bez przerwy przyczyni się do zmiany trybu życia wielu osób i jest nieomal równoznaczne z zapomnieniem o wadzie wzroku. Soczewki te mogą stosować również pacjenci z nadwrażliwością na składniki preparatów pielęgnacyjnych oraz w trybie dziennym pacjenci ze skłonnościami do "suchego oka".
Soczewki Focus NIGHT&DAY w 2000 r. uzyskały atest Komisji Leków MziOS.
*/Harvitt D.M., Bonanno J.A.: Minimum contact lens transmissibility values for daily and extended wear contact lenses. Optometry and Vision Science, December1998, 75 (12s), p.189. Morton D. Sarver Laboratory for Contact Lens and Corneal Research, University of California, School of Optometry, Berkeley, CA, Indiana University, School of Optometry, Bloomington, IN.

 • Focus® Visitint

od – 15,0 do + 6,0 D

 • Focus® Softcolors

od -8,0 do + 6,0 D

 • Focus® 1-2 Week

od -8,0 do + 6,0 D

Rodzina soczewek Focus to bardzo popularny typ sferycznych soczewek o dziennym (klasycznym) trybie noszenia. Wykonane są z materiału Vilfilcon A i charakteryzują się wysokim współczynnikiem uwodnienia (55%). Dzięki temu zapewniają ostrość widzenia i wygodę noszenia oraz zdrowe oczy! Są to idealne soczewki dla ludzi prowadzących aktywny tryb życia i ceniących wysoką jakość.
Każde opakowanie Visitint, SoftColors i 1-2 Week zawiera 6 sztuk soczewek kontak-towych.

Soczewki Focus Visitint są lekko zabarwione na niebiesko dla ułatwienia zakładania i zdejmowania.

Soczewki Focus Softcolors dodatkowo umożliwiają pogłębienie naturalnego koloru oczu. Focus Softcolors Evergreen nadają jasnym teczówkom odcień zielony, natomiast soczewki Aqua (morski błekit) lub Royal Blue podkreślają niebieski kolor oczu.

Focus 1-2 Week to soczewki tzw. częstej wymiany (po jednym lub dwóch tygodniach użytkowania), która uzależniona jest od sposobu pielęgnacji. Soczewki Focus 1-2 Week służą do korekcji wady wzroku, lecz dzięki grubości centralnej jedynie 0,06 mm mogą również stanowić alternatywę dla soczewek terapeutycznych.

Zakres mocy sferycznej:dla 8,4 od -10,0 D do +8,0 D
dla 8,7 od -16,0 D do +10,0 D
dla 9,1 od -6,0 D do 0,0D
Uwaga: W zakresie od -6,0 D do +5,0 D moce co 0,25 D.
Pozostałe moce co 0,50 D.

Sferyczne soczewki kontaktowe Precision UV wykonane są z materiału o nazwie Vasurfilcon A o bardzo wysokim stopniu uwodnienia – 74% i wysokiej transmisji tlenu.
Precision UV odporne są na osady. Dodatkowo posiadają wewnętrzny filtr UV pochłaniający 91% promieniowania UVA i 95% UVB.

Zakres mocy sferycznej:od -8,0 D do +6,0 D co 0,25 D

Sferyczne soczewki FreshLook Handling Tint oraz Color Enhancers to klasyczne soczewki kontaktowe do użytku w trybie dziennym i miesięcznej wymiany.
Wykonane są z materiału Phemfilcon A o 55% uwodnieniu.

FreshLook Color Enhancers posiadają dodatkową zaletę – zabarwienie podkreślające naturalny kolor jasnych oczu. Dostępne są w trzech subtelnych odcieniach:
Blue – niebieski,
Green – zielony,
Aqua – morski.
Dodatkowo soczewki te zaopatrzone są w znacznik w postaci literek "WJ" na wewnętrznej powierzchni. Jest to ułatwienie zapobiegające pomyłkom przy zakładaniu przez wskazanie właściwej strony soczewki.

Zakres mocy sferycznej:od -10,0 D do +6,0 D co 0,25 D
Uwaga: W zakresie powyżej -6,0 D i +4,0 D moce co 0,5 D.

Gentle Touch to sferyczne soczewki kontaktowe odporne na osady i odwodnienie. Soczewki te polecane są szczególnie pacjentom ze skłonnościami do tzw. "suchego oka". 65% uwodnienia i wysoka transmisja tlenu zapewnia wysoki komfort użytkowania. Zwiększona trwałość materiału Netrafilcon powoduje, że stosowane są w trybie 3-miesięcznym.

 • Cibasoft® Standard Visitint

od -6,0 D do +6,0 D ; co 0,25 D

 • Cibasoft® Visitint

od -10,0 D do +6,0 D ; co 0,25 D

 • Weicon® 38E

od -25,0 D do +25,0 D ; co 0,25 D

Konwencjonalne (roczne) sferyczne soczewki kontaktowe Cibasoft Standard Visitint oraz Cibasoft Visitint to soczewki kontaktowe produkowane w trzech krzywiznach bazowych, co pozwala na bardzo dokładne dopasowanie ich do oka.

Weicon 38E posiada asferyczną* budowę powierzchni bazowej zapewniającą doskonałą ruchomość soczewki i bardzo dobrą wymianę łez. Soczewki te charakteryzuje jeden z największych zakresów mocy spośród wszystkich soczewek kontaktowych!
Soczewki Cibasoft i Weicon 38E jak większość soczewek rocznych charakteryzuje średni stopień uwodnienia na poziomie 38%. Wykonane są w materiału Telfilcon, a ich grubość centralna wynosi tylko 0,07 mm.
Cibasoft posiada zabarwienie Visitint® ułatwiające manipulację.

* patrz:Soczewki sferyczne

 • DuraSoft® 2 LiteTint®

od -20,0 D do +20,0 D co 0,25 D
(dla mocy powyżej – 10,0 D i +10,0 D ; co 0,50 D)

 • DuraSoft® 3 LiteTint®

od -20,0 D do +20,0 D co 0,25 D
(dla mocy powyżej -10, 0 D i +10, 0 D ; co 0,50 D)

Irena Wójcik

57 lat Irena Wójcik znajomość wykonywanego zawoduOpiekunka Dziecięca:Kontakty i wiedza teoretyczna z - Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie Cykl wspaniałych artykułów do prasy w mieście Warszawa

Tutaj polecana strona

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *