Pau D’Arco

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dorzecze Amazonki to kraina legendarna, kryjąca niezliczoną ilość tajemnic i skarbów. To właśnie tam kryje sie przed okiem białego człowieka mityczne El Dorado – kraina złota, która spedzała sen z powiek niejednemu hiszpańskiemu konkwistadorowi. Czy naprawdę istnieje? Do dziś są tacy, którzy poświecają życie, by dowieść jej istnienia.

PAU D’ARCO – PRAWDZIWY SKARB INKÓW

Właśnie w tamtych rejonach można znaleźć prawdziwy skarb – niezwykłe drzewo tabebuia impetiginosa. Z jego kory wytwarza się preparat ziołowy, zwany potocznie Pau d’Arco. O jego wyjątkowo silnych właściwościach wiedzieli już Inkowie. Przez kolejne 1000 lat stosowało go plemię Callaway – potomkowie Inków.

Obecnie jest stosowany przez liczne plemiona Indian jako lek przeciwgorączkowy, przeciwbiegunkowy, a nawet przeciwnowotworowy. Meksykanskie plemię Huastec Mayans stosuje kore Pau d’Arco w leczeniu raka macicy oraz różnego rodzaju ran i wrzodów zewnetrznych. W Peru znany jest jako lek na cukrzyce, a kolumbijskie plemie Tikuna stosuje ją przy anemii i malarii. Indianie Kallauaja stosują wywar z Pau d’Arco w kuracji przeciwbiałaczkowej.

Przez długi czas Zachód nie doceniał właściwości leczniczych Pau d’Arco, obecnie jednak coraz wieksza liczba autorytetów ze świata medycyny zwraca uwage na te rośline.

DZIAŁANIE

Antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, oraz potencjalnie przeciwrakowe.

Pau d’Arco:

  • zwiększa ilość czerwonych krwinek w organiźmie
  • korzystna  w leczeniu zapaleń wątroby i nerek
  • pomocna w leczeniu alergii, białaczek, owrzodzen wewnetrznych i zewnetrznych, nieżytu żołądka, trudno gojących sie ran, rozmaitych chorobach skóry
  • może wykazywać działanie przeciwrakowe
  • zwiększa ilość erytrocytów (czerwonych krwinek) w organiźmie
  • obniża poziom cukru we krwii
  • przyśpiesza gojenie sie ran i owrzodzeń
  • stosowana w rozmaitych chorobach skóry (m.in. opryszczce i trądziku)

PAU D’ARCO A KWESTIA RAKA

National Cancer Institute w Stanach Zjednoczonych przeprowadził badania nad skutecznością kory Pau d’Arco w leczeniu raka. Wykazano, że zawarty w niej lapachol może wykazywać działanie przeciwrakowe, jednak ilości, jakie trzebaby spożyć mogą prowadzić do efektów ubocznych takich jak anemia, zawroty głowy i wymioty. Nie zostało  jednoznacznie udowodnione, że spożywanie Pau d’Arco jest korzystne w leczeniu raka, a National Cancer Institute sugeruje jedynie potencjalne działanie przeciwrakowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*