Seks bez konsekwencji

W zasadzie, naturalnym zwieńczeniem seksu powinno być poczęcie dziecka. Taka jest kolej rzeczy. Jednak przecież nie każdy od razu chce mieć dzieci. Dla wielu osób seks jest sprawą bardzo istotną, jednak instynkt rodzicielski już nie. Dlatego warto zabezpieczyć się przed niechcianą, przedwczesną ciążą.

Doskonałym sposobem na to, aby samemu zadecydować ile i kiedy dzieci chce się posiadać, jest antykoncepcja. Owszem, można stosować starodawne metody, jak chociażby kalendarzyk małżeński, jednak wymagać to będzie od nas wiele zachodu. Natomiast są inne, prostsze i skuteczniejsze sposoby. Oczywiście z tematem antykoncepcji i seksu wiąże się dużo mitów. Najbardziej absurdalny to stwierdzenie, że podczas pierwszego stosunku seksualnego nie można zajść w ciążę. Nic bardziej mylnego, dlatego o odpowiednim zabezpieczeniu się przed niechcianą ciążą należy pomyśleć nawet przed zainicjowaniem życia seksualnego.

Jakie środki antykoncepcyjne najlepiej stosować?

Wszystko zależy od naszych upodobań. Najpopularniejszą metodą antykoncepcji są oczywiście prezerwatywy. Jednak zawsze istnieje możliwość, że pękną w trakcie stosunku, zsuną się, tym samym niwelując jakiekolwiek zabezpieczenie. Oczywiście, prezerwatywa jest o tyle dobra, że chroni zarówno przed niechcianą ciążą, jak również przed różnymi chorobami wenerycznymi. Jednak często mężczyźni nie chcą się godzić na taki środek antykoncepcyjny, gdyż wiąże się bezpośrednio z ich osobą i niektórzy uważają, że powodują lekki dyskomfort lub tłumią doznania – prawda jest wręcz odwrotna – na rynku dostępne są wersje prezerwatyw potęgujące doznania.

Jedną z innych metod są z pewnością globulki dopochwowe. Stosowane przed stosunkiem nie tylko zabezpieczają, ale jednocześnie służą jako doskonałe nawilżenie pochwy. To szczególnie ważne dla kobiet, które miewają problemy z naturalnym nawilżeniem. Globulki dopochwowe, po zaaplikowaniu ich do pochwy, rozpuszczają się i powodują powstanie lekkiej piany. W ten sposób pochwa zostaje automatycznie nawilżona i w tym momencie globulki dopochwowe nie tylko pełnią funkcję ochronną, ale również wspomagającą w akcie seksualnym.Ważne jest, aby do 6 godzin po stosunku nie podmywać się, aby nie wypłukać piany, w której zawarte są środki plemnikobójcze.

Innym rodzajem są globulki po stosunku. Zawierają one środek plemnikobójczy, który likwiduje plemniki. Jednak jest to rodzaj antykoncepcji awaryjnej, w momencie kiedy pękła prezerwatywa, czy zapomniało się wziąć tabletki antykoncepcyjnej czy globulki dopochwowej. Jednak zważywszy na fakt, że wiele środków antykoncepcyjnych jest dostępnych od ręki i bez recepty, to warto mieć zawsze w pobliżu chociażby właśnie globulki dopochwowe, aby nie musieć stosować antykoncepcji awaryjnej. Z pewnością do jej najbardziej znanych produktów należy tabletka Postinor. Jednak dostępna jest ona tylko i wyłącznie na receptę, i należy zastosować ją maksymalnie do 72 godzin po odbyciu stosunku. Lekarze przestrzegają również, aby nie stosować naszpikowanej hormonami tabletki jako stałego środka antykoncepcyjnego.

Zdecydowanie najbardziej popularne antykoncepcyjne środki hormonalne to tabletki antykoncepcyjne. Na rynku jest ich bardzo wiele rodzajów, w różnych cenach i o różnych zawartościach hormonów. Wiadomo jednak, że jak w przypadku każdych substancji farmakologicznych, istnieje możliwość tak zwanych efektów ubocznych. Nie inaczej jest w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Niektóre kobiety skarżą się na przyrost wagi, inne na obniżenie libido, jeszcze inne na suchość pochwy. W przypadku ostatniego problemu, warto zainwestować w żel nawilżający. Obecnie producenci ciągle wypuszczają na rynek nowe gamy erotycznych atrybutów, które nie tylko mają poprawić satysfakcję seksualną, ale jednocześnie mogą rozwiązać kilka problemów natury intymnej. Minusem tabletek antykoncepcyjnych może być to, że należy je zażywać regularnie, o określonych godzinach.

Z innych środków stosowanych do zapobiegania niechcianej ciąży można wymienić chociażby spirale. Zakładane przez ginekologa na okres kilku lat, wybierane są przez wiele kobiet, które nie mają głowy do pamiętania o regularnym stosowaniu tabletek. Taka spirala czy inna forma czyli krążek, założona raz, nie przypomina o sobie przez kilka lat, co z pewnością jest dużym udogodnieniem. Jednak krytykowana jest od strony etycznej, nazywana środkiem wczesnoporonnym, nie antykoncepcyjnym.

Jak widać, współczesna medycyna jest w stanie zagwarantować nam seksu bez konsekwencji. Istnieje bardzo wiele metod antykoncepcji dla kobiet, ale pojawiają się doniesienia na temat specjalnych tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn. Jednak czy ta opcja się przyjmie? Czy panowie chętnie wezmą na siebie odpowiedzialność za zabezpieczenie się przed nieplanowanym potomstwem? Nie wiadomo, czas pokaże. Jak na razie jednak, główny ciężar działań antykoncepcyjnych spoczywa na kobietach. Na szczęście na rynku takich środków nie brakuje, więc można wybrać metodę, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia.

30 lat Kazimierz Górski znajomość wykonywanego zawoduFizjoterapeuta:Praca na uczelni - Uniwersytet Medyczny w Łodzi dało wiele inspiracji Katowice

Miejsce dla Ciebie

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *