Standardowe schorzenia układu moczowego Tag: choroby nerek    choroby układu moczowego    leki na układ moczowy    zapalenie dróg moczowych    zapalenie pęcherza moczowego

Problemy dotyczące pęcherza moczowego są jednymi z najczęściej pojawiających się sygnałów ostrzegawczych ze strony układu moczowego, który składa się również z nerek i dróg moczowych, czyli moczowodów i cewki moczowej. Najpowszechniejszą dolegliwością, z którą praktycznie każdy choć raz w życiu miał do czynienia, jest pospolite zakażenie różnymi drobnoustrojami, w tym przeważnie bakteriami. Powstaje najczęściej wskutek przedostawania się ich do układu moczowego poprzez tzw. drogę wstępującą, czyli począwszy od cewki moczowej i pęcherza rozprzestrzeniają się na innego narządy tego ustroju organizmu, nierzadko prowadząc do poważnych chorób, chociażby bardzo wrażliwych i podatnych na infekcje nerek.

Źródło zdjęcia: zdrowieintymne.pl

Nerki pod kontrolą

A jak powszechnie wiadomo są one najważniejszymi filtrami, które oczyszczają nasz organizm z toksyn i innych szkodliwych substancji. Dlatego warto szczególnie o nie dbać i od razu reagować, gdy zauważymy typowe objawy, świadczące o postępującej chorobie nerek, która zwykle nie daje wyraźnych symptomów. Co powinno nas zatem zaniepokoić? Najcharakterystyczniejszą oznaką jest ból w ich pobliżu, częste ataki kolki nerkowej, zmniejszona ilość wydalanego moczu o zmienionej barwie na ciemniejszy kolor i brzydkim zapachu.

Typowe stany zapalne

Najczęstszym schorzeniem układu moczowego jest niewątpliwie zapalenie pęcherza i dróg moczowych. W zasadzie narażone na ich zakażenie są bardziej kobiety niż mężczyźni, ze względu na niekorzystną budowę anatomiczną cewki moczowej. Jest ona szersza i krótsza, więc bakterie mają łatwą drogę dotarcia do dalszej partii układu moczowego. Typowymi objawami jest odczuwanie wrażenia nieustannego parcia na mocz oraz nieprzyjemna bolesność i pieczenie przy jego wydalaniu. Występują również bóle w dolnej części brzucha, a także gorączka. Chory może odczuwać złe samopoczucie.

Leczenie we własnym zakresie

Na zapalenie pęcherza i dróg moczowych można poradzić sobie za pomocą domowych metod. Wliczają się w nie m.in. częste picie czystej mineralnej i niegazowanej wody, najlepiej co godzinę, przynajmniej przez 8-9h, żeby znacząco zwiększyć ilość oddawanego moczu i wypłukać na zewnątrz drobnoustroje, a tym samym ograniczenie napojów typu herbata, kawa, alkohol i soków cytrusowych, które niepotrzebnie podrażniają układ moczowy, prowadząc do częstego wydalania moczu. Dopuszczalna jest jedynie herbatka ziołowa z nawłoci pospolitej.

Ponadto nie bez znaczenia jest noszenie wyłącznie bawełnianej bielizny, wykonanej z naturalnych materiałów. Niezwykle cenna dla dróg moczowych jest żurawina, która uniemożliwia zagnieżdżanie się bakterii w ścianach pęcherza i cewki moczowej. Na rynku istnieją różne jej przetwory i można przyjmować ją w postaci soków bądź specjalnych kapsułek, zawierających ekstrakt z niej. Gdy domowe sposoby nie pomagają, to prawdopodobnie konieczne jest zażywanie antybiotyku przepisanego przez lekarza, który stosuje się średnio przez 5 lub 7 dni.

Preparaty prosto z aptecznej półki, które pomogą Tobie w ochronie układu moczowego:

Urinal Intensiv, 10 tabletek – podstawowym składnikiem a zarazem substancją aktywną tegoż suplementu diety są proantocyjanidyny, pozyskane z żurawiny. To wysokoskoncentrowany ekstrakt z żurawiny wielkoowocej, która ma korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych, dzięki czemu zapobiega zakażeniom i częstym pojawianiu się stanów zapalnych. Dodatkowo przyczynia się do wzrostu pożądanej flory bakteryjnej w przewodzie moczowym oraz wspiera układ odpornościowy.

Żuravit, 60 kapsułek elastycznych – to produkt leczniczy, który dobroczynnie wpływa na wspomaganie właściwego działania układu moczowego. Jak sama nazwa już to sygnalizuje – to suplement diety, w skład którego wchodzi wyciąg z żurawiny, która znacznie zmniejsza przyczepność bakterii z rodzaju Escherichia Coli do ścianek dróg moczowych. Dzięki temu jest pomocna zarówno w pozbyciu się bolesnych dolegliwości związanych z infekcją układu moczowego, jak i w zapobieganiu jego nawrotom.

Prostapol płyn doustny, 100 ml –  roślinny preparat leczniczy w postaci płynu. Posiada łagodne działanie moczopędne oraz uspokojające, dzięki zawartości takich substancji czynnych jak: ekstraktu z ziela tasznika pospolitego, ziela nawłoci, kwiatu arniki oraz korzenia kozłka. Tradycyjnie jest stosowany w trudnościach w oddawaniu moczu, które wynikają z łagodnego przerostu prostaty oraz w stanach zapalnych dróg moczowych i pechęrza moczowego. Przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn.

32 lat Małgorzata Mazurek pracuje jakoOptyk Okularowy:Wiedza z zakresu wykonywanego zawodu - Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Wiedza i doświadczenie zawodowe zdobyte Katowice

Miejsce dla Ciebie

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *