Zdrowie i Ty

Sylwetka farmaceuty

Sylwetka farmaceuty Tag: Dzień Farmaceuty    praca aptekarza    zawód farmaceuta

W Polsce 14 maja obchodzony jest Dzień Farmaceuty. Każdy z nas chociaż raz w życiu miał okazję spotkać osobę wykonującą ten zawód, chcąc zrealizować receptę zapisaną przez lekarza, gdy zachorujemy. Czy zastanawialiśmy się kiedyś, jak wygląda praca farmaceuty i jaka ogromna ciąży na nim odpowiedzialność? Warto zatem w tym wyjątkowym dniu poznać tajniki zawodu i docenić jego rolę dla naszego zdrowia, a nierzadko nawet i życia.

Kim jest farmaceuta?

Przeważnie zawód farmaceuty kojarzymy z pracownikami aptek, zwanymi najczęściej aptekarzami. Głównie zajmują się wydawaniem lekarstw, które są przepisywane pacjentom przez lekarza na receptę. Jednak aptekę odwiedzamy nie tylko w celu zrealizowania wypisanej recepty, ale również poradzić się w kwestii zdrowia czy dobrania odpowiedniego dla danej osoby suplementu diety, który ma poprawić kondycję zdrowotną bądź polepszyć urodę. Co więcej, aptekarz powinien posiadać niezawodną pamięć do zapamiętania zasad działania poszczególnych preparatów leczniczych, która jest niezbędna do udzielania porad pacjentów w zakresie ich stosowania, oraz nieskazitelną orientację w miejscu pracy, żeby wiedzieć, gdzie znajduje się konkretny lek. Ale nie na tym kończą się główne obowiązki farmaceuty. To właśnie on sporządza i produkuje wszelakie produkty lecznicze dostępne na rynku farmaceutycznym, odpowiednio je klasyfikując oraz opisując ulotki, a także kontroluje niepożądane działanie leków.

Wysokie kwalifikacje i odpowiedzialność

Bez wątpienia to określenie najlepiej opisuje charakterystykę zawodu farmaceuty-aptekarza, który zawodowo zajmuje się dziedziną farmacji. Pracę na powyższym stanowisku mogą podjąć wyłącznie osoby, które ukończyły magisterskie studia na uczelni medycznej o kierunku farmacja, trwające 5 lat. Po zdobyciu tytułu na przyszłego farmaceutę czeka bezpłatny 6-miesięczny staż w aptece, podczas którego zdobyta wiedza zostanie wykorzystana w praktyce. Jednak nie na tym kończy się edukacja osoby pracującej na co dzień w aptece bądź hurtowni farmaceutycznej. Farmaceuta ma wręcz obowiązek przez cały czas dokształcać się i podwyższać swoje kwalifikacje, ponieważ na rynku farmaceutycznym co chwilę pojawiają się nowe lekarstwa i suplementy diety. Informacje o nowościach leczniczych powinny być obserwowane na bieżąco. Farmaceuta to osoba która musi wiedzieć, jakie dany lek posiada zastosowanie, co zawiera w swoim składzie, dla kogo jest przeznaczony i mieć pojęcia o dawkach, w których można go brać. Jest to niezbędne nie tylko dlatego, żeby potrafić wytłumaczyć pacjentom działanie konkretnego produktu leczniczego, ale również porównać z receptę wydaną przez lekarza.

Krótkie podsumowanie

Farmaceuta to bardzo odpowiedzialny zawód, który decyduje o zdrowiu i życiu każdego pacjenta. Można nawet uznać, iż jest on pierwszą jednostką ochrony zdrowia publicznego, do której przychodzimy z różnymi problemami zdrowotnymi zarówno tymi mniejszymi, jak i większymi. To od farmaceutów w główniej mierze zależy nasz stan zdrowotny, o który dbają o każdej porze. Dlatego nie tylko w Dniu Farmaceutów, ale w każdy inny dzień pamiętajmy o nich i ich pracy wykonywanej specjalnie dla nas, którą szanujmy i nigdy nie starajmy się jej utrudniać.

Źródło zdjęcia: sheknows.com

Jadwiga Brzezińska

32 lat Jadwiga Brzezińska znajomość wykonywanego zawoduOptyk Okularowy: Wykształcenie zdobyte: Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Cykl wspaniałych artykułów do prasy w mieście Gdańsk

Znajdziesz ciekawe informacje

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *