Skip to content

Testy alergiczne

Written by

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Nadwrażliwość to zmieniona jakościowo odpowiedż tkanek na alergen. Alergia polega na reakcji immunologicznej, która wiąże się z wytworzeniem przeciwciał, które po związaniu z antygenem uwalniają tzw. mediatory stanu zapalnego.

Do najważniejszych zaliczamy test prowokacji i eliminacji, którego zastosowanie cieszy się sporą popularnością w alergiach pokarmowych, gdzie możemy na jakiś czas wyeliminować produkty, które naszym zdaniem mogą być powodem objawów, z którymi się zmagamy. Jeśli po jego eliminacji, nasze objawy nie pojawiają się, trzeba zastosować test prowokacji, jakim jest podanie pacjentowi czynnika, który uznaliśmy za posiadający antygen. To pozwoli nam wskazać produkt, którego jeść nie powinniśmy. Kolejnym sposobem na wskazanie produktu zawierającego kłopotliwy alergen, jest badanie krwi. Przeprowadza się zwłaszcza test RAST, który pozwala badać poziom immunoglobuliny, jaka kierowana jest przeciw np. alergenowi pszenicy – jeśli poziom IgE, który skierujemy przeciw danemu alergenowi będzie podwyższony, mamy odpowiedź. Testy te są bardzo czułe i nie trzeba podczas ich przeprowadzania, rezygnować z przyjmowania leków histaminowych. Testy są jednak kosztowne.

Wiele osób drży na samą myśl testów skórnych, które w gruncie rzeczy w ogóle nie sprawiają bólu. Wykonać je można jeśli w danej chwili, nie przyjmujemy leków przeciwalergicznych. Ich stosowanie należy przerwać na okres kilku dni (w przypadku Hismanalu, na kilka tyg.). Wykonuje się je w przypadku alergii wziewnych. Testy polegają na nakłuciu skory specjalną igłą oraz nałożeniu na miejsce ukłucia preparatu, który zawiera dany antygen. W jednym teście może znajdować się ich nawet sto. Wynik mamy już po ok. kwadransie. Jeśli antygen spowodował wystąpienie np. bąbla skórnego, to lekarz musi ocenić jego wygląd (istnienie odnóżek) i stawia mu plusy. Wówczas mamy pewność uczulenia.
Aby potwierdzić mechanizm alergiczny alergii kontaktowej, wykonuje się testy płatkowe. W tym wypadku antygen wywołuje miejscowe objawy poprzez kontakt antygenu ze skórą. Do alergii kontaktowej mogą prowadzić perfumy, guma, mydła czy dezodoranty. Tutaj antygen zawarty jest w maści i przyklejany jest do skóry na co najmniej 48 godz. jeśli zauważamy reakcję zapalną na skórze – jesteśmy uczuleni.

W przypadku, kiedy pacjent chciałby sprawdzić czy wciąż utrzymuje się u niego dana nadwrażliwość, konieczne jest najpierw wykonanie prowokacji alergenem. Istotną informacją jest także to, że znacznie korzystniej dla pacjenta, jest wykonać pojedynczy test, tzn. na wybrany alergen. Istnieje oczywiście możliwość testów grupowych.
Każdy test powinno przeprowadzić się zgodnie z zaleceniem naszego alergologa, bowiem choć to doskonałe diagnostyki, nie zdiagnozujemy niczego dokładnie, jeśli postanowimy wykonać test na swoją prośbę.

Previous article

Co jeść w czasie menopauzy?

Next article

Grzybica jelit i układu pokarmowego

Join the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *