W trosce o atopową skórę niemowlaka Tag: atopowe zapalenie skóry u niemowlaka    AZS kosmetyki    AZS u niemowlaka    sposoby na AZS u niemowlaka

Coraz większa część niemowląt choruje na schorzenie określane mianem atopowego zapalenia skóry, w skrócie AZS. Jego typowymi objawami są m.in. bardzo wysuszona skóra powodująca swędzenie, łuszczenie się oraz charakteryzująca się skłonnością do podrażnień i odparzeń. Czynniki sprawcze atopowego zapalenia skóry do dziś nie są znane, lecz przeważnie skłonność do tego typu choroby naskórka wykazują noworodki, których rodzice są alergikami oraz przebywają w niekorzystnym środowisku przepełnionym detergentami. Dlatego tak istotna jest właściwa pielęgnacja ciała maluszka oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków, które pomogą zwalczyć nieprzyjemne symptomy i bardziej nie podrażnią wrażliwej cery. Oto kilka rad, jak prawidłowo pielęgnować atopową skórę naszego smyka.

Sprawdzone kosmetyki przede wszystkim!

Na skórze niemowlaka skłonnej do przesuszeń i podrażnień nie można eksperymentować z preparatami pielęgnacyjnymi. Najlepiej zaopatrzyć się w wypróbowane i bezpieczne kosmetyki z apteki. Naturalnie idealnie gdyby były specjalnie stworzone dla noworodków z atopowym zapaleniem skóry, czyli tzw. emolienty trwale nawilżające ciało i uzupełniające niedobór lipidów, a także zapobiegające nadmiernej utracie wody. Dobrze jest mieć wszystkie żele, kremy i olejki z jednej serii kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt, ponieważ identyczny skład nie spowoduje alergicznych reakcji. Natomiast każdy nowy balsam czy maść warto przetestować na małym fragmencie skóry dziecka, aby mieć pewność, że nie wywoła podrażnień. Jeżeli jednak dolegliwości związane z atopowym zapaleniem skóry nasilają się, to warto skonsultować się z lekarzem, który w razie konieczności przepisze specjalistyczne leki sterydowe, które szybko i łatwo zwalczą uporczywe swędzenie i pojawiającą się wysypkę. Równie ważkie jest pranie ubranek i pościeli brzdąca wyłącznie w płynach lub proszkach przeznaczonych do prania niemowlęcych rzeczy.

Codzienna krótka kąpiel i częste zmiany pieluszki

Kolejną ważną kwestią jest jak najczęstsze kąpanie noworodka. Chociaż w przypadku malców z AZS wręcz zalecane jest mycie go pod prysznicem, to nie zawsze trzeba rezygnować z kąpieli w wanience. Istotne jest przy tym, żeby niemowlę nie było kąpane dłużej niż przez 5 minut w letniej wodzie o temperaturze ok.35-36 stopni Celsjusza. Co więcej, do kąpieli w wannie polecane jest stosowanie wyżej wspomnianych emolientów w postaci emulsji, które pozostawią na skórze jej naturalną warstwę ochronną i przy okazji intensywnie nawilżą ją. Pamiętaj również, iż po zakończonej kąpieli nie możesz energicznie trzeć skóry maluszka podczas wycierania go z pozostałej wody. Lepiej delikatnie osuszać ją ręcznikiem. Nie zapomnij także o nawilżeniu specjalnym balsamem całej skóry brzdąca. Natomiast pieluszki dziecka z atopowym zapaleniem skóry powinny być zmieniane średnio co 2 bądź 3 godziny. Zanim jednak założysz czystą pieluszkę najpierw dokładnie oczyść skórę na pupie malca np. specjalnymi chusteczkami nawilżanymi emolientami, po czym następnie nałóż cienką warstwę kremu przeznaczonego do pielęgnacji okolic pośladków. Gdy skóra jest podrażniona i odparzona, to koniecznie użyj kremu na odparzenia oraz poczekaj kilka minut z założeniem pieluszki, żeby ją przewietrzyć.

Zachowanie powyższych zasad pielęgnacyjnych niemowlaków z atopowym zapaleniem skóry jest gwarantem zdrowego ciała i szczęścia Twojego smyka.

Polecamy  sprawdzone preparaty pielęgnacyjne, które powinny się znaleźć w kosmetyczce każdego małego alergika:

Emolium Krem trójaktywny P, 50 ml – rekomendowany artykuł pielęgnacyjny do emoliencyjnej pielęgnacji skóry bardzo suchej, nadwrażliwej i swędzącej. Połączenie opatentowanych substancji aktywnych gwarantuje szybkie złagodzenie świądu ograniczając rozwój bakterii, uzupełnienie niedoborów warstwy rogowej naskórka oraz długotrwale odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry, natychmiastowo regenerując ją.

Oillan Emulsja do kąpieli dermatologicznej, natłuszczająca, 500 ml – szczególnie wskazana w łagodzeniu stanu podrażnionej, suchej, swędzącej i łuszczącej się skóry. Doskonały dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii i podrażnień zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Stworzona z myślą przede wszystkim o atopowym zapaleniu skóry, a także łuszczycy, którym towarzyszy przesuszenie naskórka. Bez substancji zapachowych i barwiących.

Mediderm krem, 500 g –  zapewnia odpowiednią pielęgnację skóry i przynosi ulgę w ekstremalnych stanach suchości towarzyszących atopowemu zapaleniu skóry. Krem tworzy warstwę ochronną, nawilżając i zapobiegając nadmiernej utracie wody. Posiada działanie łagodzące i redukuje łuszczenie skóry, a w konsekwencji znacząco poprawia komfort życia. Nie brudzi ubrania ani pościeli.

59 lat Patrycja Makowska wykonuje zawódOptometrysta: Wykształcenie zdobyte: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie Wiedza i doświadczenie zawodowe zdobyte Gdańsk

Tutaj polecana strona

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *